Bing będzie przeszukiwać Francuską Bibliotekę Narodową

Bing będzie przeszukiwać Francuską Bibliotekę Narodową

09.10.2010 11:49

Bing, wyszukiwarka internetowa firmy Microsoft, będzie w specjalny sposób traktowała wyniki wyszukiwania pochodzące z archiwum Francuskiej Biblioteki Narodowej. Podczas wizyty w Paryżu Steve Ballmer i prezes biblioteki, Bruno Racine, podpisali umowę gwarantującą dostęp do cyfrowych zasobów biblioteki w zamian za lepszą widoczność pochodzących stamtąd wyników na francuskiej wersji Binga.

Racine uważa, że dzięki umowie biblioteki z Bingiem zwiększy się liczba potencjalnych czytelników z całego świata. Umowa nie ma żadnych konsekwencji finansowych i nie gwarantuje wyłączności żadnej ze stron. Microsoft może zawierać podobne umowy z innymi instytucjami, Francuska Biblioteka Narodowa może udostępniać swoje zasoby innym firmom na podobnych warunkach. Ta umowa to również wyciągnięcie ręki w kierunku wyszukiwarek internetowych ze strony Francuskiej Biblioteki Narodowej, której poprzedni prezes — Jean-Noel Jeanneney — był ogromnym przeciwnikiem usługi Google Books Search. Usługa Google udostępniając zasoby wszystkich książek bez względu na prawa autorskie łamała francuskie prawo.

Firma Microsoft, podobnie jak Google, miała swój projekt skanowania książek, ale został on porzucony w 2008 roku. Zamiast tego zarząd firmy zdecydował o nawiązywaniu współpracy z bibliotekami i wydawnictwami aby umożliwić przeszukiwanie archiwów z użyciem Binga. Wynik wyszukiwania ma przenieść użytkownika bezpośrednio do dokumentu, nieco później ma powstać wyszukiwarka wizualna.

Cyfrowe zasoby Francuskiej Biblioteki Narodowej zostały zgromadzone w ramach unijnego projektu digitalizacji skarbów kultury europejskiej. W chwili obecnej zeskanowano ponad milion dokumentów (ponad 40 milionów stron) nie chronionych prawem autorskim, które udostępnione zostały w bibliotece internetowej Gallica.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)