Błąd Facebooka groził wyciekiem danych 6 milionów użytkowników

24.06.2013 16:34

Na skutek błędu w systemie archiwum danych Facebooka niepowołane osoby miały dostęp do danych, takich jak adresy e-mail i numery telefonów, 6 milionów użytkowników serwisu. Błąd został znaleziony i zgłoszony przez osobę z zewnątrz w ramach programu White Hat.

Kiedy na serwisie umieszczane są książki adresowe lub listy kontaktów, Facebook analizuje je i dopasowuje do profili użytkowników serwisu aby znaleźć na podstawie tych danych sugerowanych znajomych. Błąd spowodował, że część informacji pomagających dobierać znajomych była nieumyślnie przechowywana z informacjami o profilu i użytkownik pobierając swój profil mógł uzyskać dostęp do danych, które normalnie nie byłyby dla niego dostępne. Warto tu zaznaczyć, o czym Facebook nie wspomniał, że użytkownicy niekoniecznie sami umieszczają te dane w serwisie — odpowiedzialne za to mogą być na przykład aplikacje mobilne.

Obraz

Facebook twierdzi, że dane nie zostały w żaden sposób wykorzystane na szkodę użytkowników i nie ma śladów sugerujących, że ktoś jest poszkodowany. Mimo że błąd miał wpływ na profile 6 milionów użytkowników, jego konsekwencje są, według Facebooka, znikome, gdyż dane zostały udostępnione w większości osobom, które już i tak się znały. W oficjalnym oświadczeniu można przeczytać, że firma jest zmartwiona i zawstydzona.

Graham Cluley, specjalista z dziedziny bezpieczeństwa, skrytykował Facebooka za publikację informacji w piątek po południu amerykańskiego czasu i uważa, że był to celowy zabieg, aby jak najmniej mówiło się o błędzie w mediach. Skrytykował także tytuł ogłoszenia, brak dbałości o poinformowanie użytkowników o błędzie i zaznaczył, że to nie jest pierwszy raz, kiedy Facebook wykonuje takie zabiegi.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)