µBlock: taka sobie 120 razy lepsza alternatywa dla AdBlock Plusa

µBlock: taka sobie 120 razy lepsza alternatywa dla AdBlock Plusa

µBlock: taka sobie 120 razy lepsza alternatywa dla AdBlock Plusa
20.01.2015 14:02

Grono rozszerzeń do przeglądarek blokujących treści reklamowe na stronach internetowych wzbogaciło się o nową wersję µBlock. Największą zaletą programu zbierającego pozytywne opinie użytkowników jest wyróżniająca się na tle konkurencji wydajność. Rozszerzenie dostępne jest na przeglądarkę Google Chrome, Operę, a także – w wersji deweloperskiej – na Firefoksa i Safari.

Najczęściej instalowanym w przeglądarkach rozszerzeniem tego typu jest oczywiście AdBlock Plus. O problemach tej aplikacji z rosnącym apetytem na zasoby RAM pisaliśmy już wielokrotnie. Odczuwalny spadek wydajności może rodzić w użytkownikach potrzebę szukania lżejszej alternatywy.

Za taką zdecydowanie można uznać µBlocka. Uwagę w rozszerzeniu zwraca nie tylko małe zużycie RAM-u, ale też szerokie możliwości konfiguracji. Możliwe jest dodawanie własnych filtrów oraz importowanie tych przygotowanych przez zewnętrzne firmy i innych użytkowników. Ponadto w rozszerzeniu można zapisać własne reguły filtrowania treści oraz dodawać wyjątki.

Karta konfiguracji rozszerzenia
Karta konfiguracji rozszerzenia

Rozszerzenie w wersji na Firefoksa jest dostępne na razie tylko w wersji deweloperskiej i nie można go jeszcze odnaleźć w oficjalnym sklepie z rozszerzeniami do przeglądarki Mozilli. Proces instalacji nie jest jednak utrudniony – wystarczy zaakceptować instalację rozszerzenia z GitHuba. To, że prace nad wersją dla Firefoksa nie zostały jeszcze oficjalnie zakończone, nie wpływa negatywnie na jej działanie. Podczas testów rozszerzenie działało równie sprawnie jak odpowiednik na Google Chrome. Przechwałki twórców µBlocka dotyczące małego zużycia pamięci przez program bynajmniej nie okazały się gołosłowne – przy uruchomionych dziesięciu kartach w przeglądarce zajęło nieco ponad 5 MB RAM. Biorąc pod uwagę, że AdBlock w analogicznej sytuacji używa nawet do 600 MB pamięci, jest to wynik imponujący.

Statystyki zużycia RAM-u w przeglądarce Mozilla Firefox
Statystyki zużycia RAM-u w przeglądarce Mozilla Firefox

µBlocka można zdecydowanie polecić użytkownikom szukającym lekkiej alternatywy do ADB, której niska zasobożerność nie została uzyskana kosztem okrojonych możliwości konfiguracji. Rozszerzenie dla przeglądarek Google Chrome i Opera można pobrać z oficjalnych sklepów, wersję dla Firefoksa z repozytorium GitHub , natomiast użytkownicy Safari mogą skorzystać z serwera twórców. Wkrótce jednak µBlock powinien pojawić się zarówno w sklepie Mozilli, jak i Apple, co umożliwi między innymi dostęp do automatycznych aktualizacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (167)