Branża komputerowa wraca do dawnej świetności. W 2020 roku znaczny wzrost sprzedaży

Sprzedaż laptopów, PC i tabletów mocno w górę w 2020 roku /fot. GettyImages
Sprzedaż laptopów, PC i tabletów mocno w górę w 2020 roku /fot. GettyImages
Arkadiusz Stando

28.12.2020 13:36, aktual.: 28.12.2020 14:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według ostatniego raportu Reutersa, sprzedaż sprzętu komputerowego w 2020 roku była największa od 12 lat. Według analityków, do 31 grudnia, liczba zamówień może wzrosnąć do 300 milionów, czyli o 15 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Pandemia, izolacja, zdalna praca, zdalne nauczanie, zamknięte restauracje i centra handlowe, zakupy przez internet, zakupy elektroniki, niedobór elektroniki w sklepach. Tak w skrócie można opisać zmiany, które odbiły się na życiu wielu ludzi w 2020 roku. Polska gospodarka ucierpiała, ale niektóre branże wybiły się jak nigdy dotąd.

"Cały łańcuch dostaw był napięty jak nigdy dotąd" - skomentował Gregg Prendergast, prezes firmy Acer Inc na Amerykę Północną i Amerykę Południową dla agencji Reuters.

Sprzedaż sprzętu komputerowego w 2020 roku na świecie osiąga pułap z rekordowego 2008 roku. Od 2009 roku sprzedaż laptopów i PC stale spadała, a w ciągu ostatnich lat unormowała się na poziomie 250 milionów zamówień. Co szczególnie zaskakujące, ogromne wzrosty osiąga sprzedaż tabletów.

Komputery mogłyby sprzedawać się jeszcze lepiej, ale fabryki nie nadążają z produkcją

Według firmy analitycznej Canalys, do końca 2021 roku łączna liczba wykorzystywanych komputerów oraz tabletów wyniesie 1,77 miliarda. Dla porównania, w 2019 roku wyniosła 1,64 miliarda. Jednakże takie wzrosty nie są proste w utrzymaniu.

Gregg Prendergast zwraca uwagę, że chociaż Acer postarał się skrócić czas transportu średnio o miesiąc w przypadku klientów masowych (placówki edukacyjne), to i tak niektórzy z nich są zmuszeni czekać nawet cztery miesiące na dostawę. Problem stanowią niewystarczająco wydajne linie montażowe, a niekiedy także brak komponentów.

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)