Brytyjska aplikacja skuteczna w walce z koronawirusem. Zapobiegła 600 tys. zakażeń

Brytyjska aplikacja zapobiegła 600 tys. zakażeń koronawirusem
Brytyjska aplikacja zapobiegła 600 tys. zakażeń koronawirusem

10.02.2021 13:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aplikacja na smartfony NHS COVID-19, służąca do wykrywania osób zakażonych koronawirusem, zapobiegła około 600 tys. nowych infekcji - poinformowało brytyjskie ministerstwo zdrowia, powołując się na szacunki naukowców.

Jak dotąd oprogramowanie używane w Anglii i Walii zaleciło aż 1 700 000 osobom odbycie kwarantanny w związku z tym, że znajdowały się w bliskiej odległości od ludzi zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Aplikację uruchomiono 24 września. Od tamtego czasu pobrało ją 21,6 mln osób, co stanowi 56 proc. tamtejszych użytkowników smartfonów w wieku powyżej 16. roku życia. Z apki aktywnie korzysta 16,5 mln ludzi.

  • Analiza pokazuje, że aplikacja jest niezwykle skuteczna w przerywaniu łańcuchów transmisji i zapobiegła ok. 600 tys. przypadków. Izolacja i wiedza o tym, kiedy jesteś narażony na złapanie koronawirusa jest niezbędna do powstrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa, a aplikacja jest najszybszym sposobem na powiadomienie, jeśli jesteś zagrożony - mówi minister zdrowia Matt Hancock, cytowany przez PAP.

Wysoka skuteczność

Liczbę infekcji, którym udało się zapobiec dzięki aplikacji, oszacowali naukowcy z The Alan Turing Institute, narodowego instytutu zajmującego się analizą danych oraz z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Uczeni wyliczyli również, że wzrost liczby użytkowników oprogramowania o każdy 1 procent przekłada się na spadek liczby zakażeń nawet o 2,3 procent.

Brytyjskie ministerstwo zdrowia podało, że do aplikacji zostało wprowadzonych ponad 3,1 mln wyników testów na obecność koronawirusa. 825 388 z nich było pozytywnych. Aplikacja wysyła wiadomość do użytkowników, którzy przebywali w bliskiej odległości od osoby zgłaszającej chorobę COVID-19, o rekomendowanej izolacji.

Jak dotąd w Anglii i Walii wykryto ponad 3,66 mln zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, z czego ponad 3,28 mln po 24 września 2020 r., gdy uruchomiono aplikację. W Szkocji i w Irlandii Północnej funkcjonują podobne oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)