Build 2019: Microsoft przedstawia Fluid Framework – metodę na interaktywne serwisy

Build 2019: Microsoft przedstawia Fluid Framework – metodę na interaktywne serwisy

Satya Nadella, prezes Microsoftu, zaprezentował plany dotyczące oprogramowania (Getty Images)
Satya Nadella, prezes Microsoftu, zaprezentował plany dotyczące oprogramowania (Getty Images)
Oskar Ziomek
06.05.2019 21:21

Konferencja Build to nie tylko okazja do prezentacji zmian, jakie wkrótce trafią do istniejących już na rynku rozwiązań, takich jak Office 365 czy Edge z silnikiem Chromium. To także moment, w którym Microsoft opisuje zupełnie nowe pomysły, które w przyszłości będą dopiero rozwijane. Jednym z nich jest Fluid Framework, który ma zmienić sposób, w jaki w przyszłości będą tworzone dokumenty.

Istotą jest możliwość edycji tych samych danych jednocześnie na wiele sposobów oraz bez dbania o to, w jakim formacie ostatecznie zostaną zapisane pliki. Celem jest umożliwienie przelewania swoich myśli na wirtualny obszar roboczy, z którego później będzie można stworzyć gotowe dokumenty. Jak zwraca uwagę serwis The Verge, oprogramowanie będzie zintegrowane z Cortaną, by móc na bieżąco tłumaczyć treść lub uzupełniać ją zależnie od kontekstu.

Jednoczesna edycja tego samego dokumentu w wielu językach, źródło: The Verge, Microsoft.
Jednoczesna edycja tego samego dokumentu w wielu językach, źródło: The Verge, Microsoft.

Fluid Framework został udostępniony deweloperom, którzy powinni być zainteresowani wykorzystaniem go w swoich aplikacjach, gdzie znaczenie ma przede wszystkim współpraca wielu użytkowników jednocześnie. Docelowo zaprezentowane oprogramowanie ma być zintegrowane między innymi z Wordem (który otrzyma także sztuczną inteligencję), komunikatorem Teams czy Outlookiem.

Podczas pierwszej prezentacji w trakcie Build 2019 funkcja została zaprezentowana na przykładzie tabeli. Ten sam fragment był na bieżąco edytowany i odświeżany zarówno w Microsoft Teams, jak i na stronie internetowej. To z pewnością dopiero początek informacji na temat Fluid Framework. Kolejne cechy nowego rozwiązania poznamy zapewne podczas nadchodzących prezentacji.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)