Build 2019: Microsoft przedstawia Fluid Framework – metodę na interaktywne serwisy

Build 2019: Microsoft przedstawia Fluid Framework – metodę na interaktywne serwisy06.05.2019 21:21
Satya Nadella, prezes Microsoftu, zaprezentował plany dotyczące oprogramowania (Getty Images)
Satya Nadella, prezes Microsoftu, zaprezentował plany dotyczące oprogramowania (Getty Images)

Konferencja Build to nie tylko okazja do prezentacji zmian, jakie wkrótce trafią do istniejących już na rynku rozwiązań, takich jak Office 365 czy Edge z silnikiem Chromium. To także moment, w którym Microsoft opisuje zupełnie nowe pomysły, które w przyszłości będą dopiero rozwijane. Jednym z nich jest Fluid Framework, który ma zmienić sposób, w jaki w przyszłości będą tworzone dokumenty.

Istotą jest możliwość edycji tych samych danych jednocześnie na wiele sposobów oraz bez dbania o to, w jakim formacie ostatecznie zostaną zapisane pliki. Celem jest umożliwienie przelewania swoich myśli na wirtualny obszar roboczy, z którego później będzie można stworzyć gotowe dokumenty. Jak zwraca uwagę serwis The Verge, oprogramowanie będzie zintegrowane z Cortaną, by móc na bieżąco tłumaczyć treść lub uzupełniać ją zależnie od kontekstu.

Jednoczesna edycja tego samego dokumentu w wielu językach, źródło: The Verge, Microsoft.
Jednoczesna edycja tego samego dokumentu w wielu językach, źródło: The Verge, Microsoft.

Fluid Framework został udostępniony deweloperom, którzy powinni być zainteresowani wykorzystaniem go w swoich aplikacjach, gdzie znaczenie ma przede wszystkim współpraca wielu użytkowników jednocześnie. Docelowo zaprezentowane oprogramowanie ma być zintegrowane między innymi z Wordem (który otrzyma także sztuczną inteligencję), komunikatorem Teams czy Outlookiem.

Podczas pierwszej prezentacji w trakcie Build 2019 funkcja została zaprezentowana na przykładzie tabeli. Ten sam fragment był na bieżąco edytowany i odświeżany zarówno w Microsoft Teams, jak i na stronie internetowej. To z pewnością dopiero początek informacji na temat Fluid Framework. Kolejne cechy nowego rozwiązania poznamy zapewne podczas nadchodzących prezentacji.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)