Bułgarski cracker uczy, jak łamać znienawidzone zabezpieczenie gier

Bułgarski cracker uczy, jak łamać znienawidzone zabezpieczenie gier10.02.2018 12:24
Bułgarski cracker uczy, jak łamać znienawidzone zabezpieczenie gier

Coraz częściej mówi się, że znienawidzony przez graczy systemantypirackich zabezpieczeń Denuvo nie ma już przyszłości. Wielenowych gier jest łamanych w ciągu raptem kilku dni czy tygodni odpremiery, co czyni dla wydawców gier kosztowną inwestycję w niegodość wątpliwą – szczególnie biorąc pod uwagę skutki ubocznezastosowania takiego zabezpieczenia. Co prawda zastosowana w grzeAssasins Creed Origin najnowsza wersja 4.9 Denuvo wytrzymała czterymiesiące, zanim uległa staraniom włoskiej grupy crackerskiej CPY,ale po ostatniej prezentacji człowieka znanego jedynie jako Voksi,sprzedać ją wydawcom będzie znacznie trudniej.

Pochodzący z Bułgarii cracker Voksi jest członkiem grupyREVOLT, jednej z pierwszych,które złamały Denuvo v4. Jest też pierwszym crackerem, któryzdecydował się podzielić ze światem swoją wiedzą w tejdziedzinie. Na YouTube opublikował kompletny, półtoragodzinnyporadnik, wyjaśniający jak rozbroić te zabezpieczenia. Poradnikzaskakująco rzetelny, biorąc pod uwagę to, że jego autor mazaledwie 21 lat i żadnego wykształcenia informatycznego. Jakprzyznaje, jest kompletnym samoukiem.

Crackerska kariera Voksi zaczęła się, gdy miał 15 lat i grałz przyjacielem w grę Sanctum, za darmo dostępną przez weekend naSteamie. Gdy darmowy weekend się skończył, chłopcy chcieli graćdalej, ale cóż… nie mieli pieniędzy. Wtedy też Voksi miałuznać, że chce łamać gry. Ucząc się z dostępnych na YouTubeporadników, poznał exploity na Steama i zaczął sam robić łatkina Steamworks, pozwalające korzystającym ze scrackowanych kopiigraczom na zabawę online w trybie multiplayer.

Tutorial: Cracking Denuvo V4

Co szczególnie w tym ciekawe, Voksi nie ma większego pojęcia ojęzykach wysokiego poziomu, całe jego doświadczenie kręci sięwokół assemblera – i w nim czuje się najlepiej. Zabezpieczeniałamie dla samego ich łamania, zarazem jednak za swoją misję uznałdostarczanie darmowych gier tym, których nie stać na nie. Zapewnia,że cieszy go uszczęśliwianie innych ludzi swoją pracą. Zarazemjeśli kogoś stać na gry, to oczywiście powinien za nie zapłacić– przyznaje.

Wydanie szczegółowego poradnika w dziedzinie łamania Denuvowpisuje się w te założenia. Bułgarski cracker uważa, że widealnym świecie nie ma miejsca na Denuvo. Jego film do tej poryzostał obejrzany niemal 14 tys. razy. Niech jedynie jeden promiloglądających czegoś się z poradnika nauczy i weźmie za łamaniezabezpieczeń, a wartość znienawidzonej przez graczy technologiiantyingerencyjnej w oczach wydawców będzie musiała spaść.

Póki co Denuvo v4 wciąż skutecznie zabezpiecza kilka gier zpoprzednich lat, wśród nich Star Wars: Battlefront II, Injustice 2i Need for Speed Payback. Uważa się jednak, że po złamaniuAssasins Creed Origin ich rozbrojenie będzie tylko kwestią czasu.Austriacki producent technologii zabezpieczającej zapewnia jednak,że najnowsza wersja v5, wykorzystana m.in. w Dragon Ball FighterZ,Final Fantasy XII: The Zodiac Age oraz niewydanym jeszcze Far Cry 5,będzie odporna na stosowane przez crackerów techniki.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (84)