Canonical wprowadza nowy font w Ubuntu 10.10

08.07.2010 15:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zmiany w wersji 10.10 systemu Ubuntu dotyczyć będą wielu elementów - w tym domyślnego fontu. Canonical wprowadził właśnie nowy krój pisma.

Font zaprojektowała specjalnie na potrzeby Ubuntu 10.10 firma Dalton Maag. Nowy krój pisma został udostępniony dzisiaj w ramach zamkniętych testów. Font ma być dopasowany do nowej wersji systemu, a także poprawić jego ogólny odbiór wśród użytkowników. W kontekście Ubuntu i środowiska Gnome nie jest to wcale taka błaha sprawa. System był dotąd krytykowany za słabą jakość stosowanych krojów pisma. Jest to spowodowane między innymi prawem patentowym zastrzegającym możliwość korzystania z niektórych fontów w formacie TrueType. Stosowana w dystrybucjach Linuksa biblioteka FreeType często nie jest w stanie zaoferować podobnej jakości.

Być może ten problem zostanie rozwiązany przez Canonical. Zdaniem serwisu ArsTechnica nowy font prezentuje się bardzo dobrze i może z powodzeniem spełniać rolę domyślnego kroju pisma w Ubuntu 10.10. Po zakończeniu zamkniętych testów również zwykli użytkownicy będą mogli przekonać się, czy tak jest naprawdę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (129)