[CES 2015] Domownicy i nieznajomi goście pod okiem kamery Netatmo Welcome

[CES 2015] Domownicy i nieznajomi goście pod okiem kamery Netatmo Welcome

Wojciech Kowasz
05.01.2015 21:28, aktualizacja: 06.01.2015 18:51

Twoje dziecko właśnie wróciło do domu albo Twoje dziecko wróciło z dwiema nieznajomymi osobami – między innymi takie informacje, łącznie ze zdjęciem, może wysyłać na telefon urządzenie Netatmo Welcome, nowy gadżet dla miłośników tematyki inteligentnych domów i kolejna już propozycja sprzętu od producenta znanej stacji pogodowej.

Netatmo Welcome zostało oficjalnie zaprezentowane podczas rozpoczynających się targów CES 2015 w Las Vegas. Jest to urządzenie wyposażone w kamerę o kącie widzenia 130 stopni i rozdzielczości 5 megapikseli, nagrywającą obraz w jakości Full HD. Kamera ta dodatkowo posiada diody podczerwieni, a wszystko po to, by precyzyjnie mogła rozpoznać twarze osób pojawiających się w polu widzenia. Założeniem Netatmo Welcome jest bowiem skrupulatny monitoring osób wchodzących do domu czy mieszkania. Informacja o pojawieniu się jednego z domowników lub nowej, nierozpoznanej osoby trafia następnie w czasie rzeczywistym na nasz smartfon z iOS lub Androidem.

350129706127026113

Urządzenie komunikuje się z Internetem za pośrednictwem domowej sieci bezprzewodowej, ale dostępny jest także port RJ45. Do Netatmo Welcome możemy dodać też opcjonalne moduły, które poinformują nas o ruchu powierzchni czy obiektu, do którego dany moduł przytwierdzimy. W ten sposób dowiemy się więc na przykład o otwarciu drzwi balkonowych czy okna, ale możliwości są tu właściwie nieograniczone.

Oczywiście już na pierwszy rzut oka kamera wywołuje uzasadnione wątpliwości w kwestii ochrony prywatności poszczególnych domowników, zwłaszcza że podgląd dostępny jest na żądanie w czasie rzeczywistym, a każdy wykryty ruch możemy dodatkowo nagrywać i archiwizować w celu późniejszego odtworzenia. Producent starał się jednak częściowo zmniejszyć te problemy. Możemy na przykład ustalić, że konkretne osoby w ogóle nie będą nagrywane albo będą nagrywane tylko gdy pierwszy raz danego dnia pojawiają się w kamerze. Nagrania przechowywane są zaś jedynie lokalnie na karcie SD (w zestawie znajdzie się karta o pojemności 4 GB), a zakres komunikatów wysyłanych na telefon możemy dowolnie personalizować.

Netatmo Welcome

Jak zwykle w przypadku Netatmo, można spodziewać się wysokiej jakości wykonania samego sprzętu. Również i tutaj będzie to anodyzowane aluminium. Główny moduł z kamerą do złudzenia przypomina zresztą stację pogodową tego producenta, z tym że jest w kolorze złotym. Urządzenie więc z pewnością nie będzie w domu szpecić. Nieznana pozostaje jednak póki co jego cena, jak również dokładny termin wprowadzenia na rynek. Producent zapowiada jedynie, że będzie to w drugim kwartale tego roku.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)