ChatGPT może dostać wsparcie od Microsoftu. Nawet 10 miliardów dolarów

ChatGPT może dostać wsparcie od Microsoftu. Nawet 10 miliardów dolarów

Microsoft
Microsoft
Źródło zdjęć: © GETTY | David Becker
Oskar Ziomek
10.01.2023 20:43

Microsoft czuje coraz większy potencjał w oprogramowaniu ChatGPT i stojącej za nim firmie OpenAI. Jak wynika z najświeższych doniesień, gigant mógł zainwestować w jego rozwój aż 10 miliardów dolarów - mógł, bo rzekoma umowa miała zostać sfinalizowana do końca roku i w tym momencie nie jest jasne, czy doszła do skutku.

O szczegółach informuje serwis Mashable, powołując się na doniesienia Semafora. Jak się okazuje, inwestycja Microsoftu miała wynosić aż 10 miliardów dolarów, w zamian za docelowe uzyskanie 49 procent udziałów firmy OpenAI. To istotne z punktu widzenia całego rynku. ChatGPT szybko zyskuje kolejnych zwolenników oraz zastosowania i stanowi zagrożenie dla największego konkurenta, czyli firmy Google, która planuje stworzyć własne rozwiązanie tego rodzaju, ale w tym momencie raczej pozostaje w tyle.

Firma OpenAI powinna się kojarzyć nie tylko z wyjątkowo sprawnym chatbotem. Jest odpowiedzialna także za opartą na sztucznej inteligencji aplikację Dall-e, która zdolna jest tworzyć dowolne, czasem nieco abstrakcyjne obrazy, tylko na podstawie krótkiego opisu sceny wprowadzanej przez użytkownika. Podobnie jak ChatGPT, także Dall-E można po prostu samodzielnie przetestować i sprawdzić w praktyce.

Mashable zwraca uwagę, że OpenAI pracuje również nad innymi aplikacjami wykorzystującymi zalety sztucznej inteligencji w podobny sposób. Za przykład podawane jest narzędzie Point-E, które służy generowaniu trójwymiarowych obiektów - podobnie jak w przypadku Dall-E jedynie na podstawie opisu wprowadzonego przez użytkownika.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)