Chcesz sobie zrobić taniego PC do grania? Pamiętaj, że te karty Nvidii utraciły wsparcie

Chcesz sobie zrobić taniego PC do grania? Pamiętaj, że te karty Nvidii utraciły wsparcie

Chcesz sobie zrobić taniego PC do grania? Pamiętaj, że te karty Nvidii utraciły wsparcie
08.04.2018 10:53

Składający tanie pecety do grania z używanych części chętniesięgali po karty graficzne Nvidii z GPU z rodziny Fermi (używanejgłównie w GeForce 400 i 500, ale pojawiającej się też w seriach600, 700 i 800). Nic dziwnego – takie GeForce GTX 580 możnaupolować nawet za 300-350 zł, a pozwala spokojnie grać w Wiedźmina3 w FullHD na wysokich ustawieniach. Do tego wspierane były gry naDirectX 12. Teraz jednak będziecie musieli wziąć pewną kwestiępod uwagę: Fermi nie ma już żadnej przyszłości. Nvidia porzuciławłaśnie wsparcie dla tej architektury.

Od tego miesiąca karty GeForce z rodziny Fermi niebędą otrzymywały już żadnych aktualizacji w ramach GameReady. Nie będzie żadnych poprawek na usterki w grach, żadnychoptymalizacji wydajności, żadnych nowych funkcji. Do stycznia 2019roku Nvidia zobowiązała się wydawać w razie potrzeby jedyniepoprawki bezpieczeństwa.

Oznacza to, że nowe sterowniki Nvidii wspierać będą tylkokarty GeForce w architekturze Kepler, Maxwell i Pascal. Ostatniąwspieraną dla kart Fermi wersją pozostanie wydanie z marca,oznaczone numerkiem 391.35. Listę porzuconych modeli zobaczycie tutaj.

Szybki. Cichy. Zabójczy. Na emeryturze (źródło: Nvidia.com)
Szybki. Cichy. Zabójczy. Na emeryturze (źródło: Nvidia.com)

To nie jedyna część wiosennych porządków u zielonych. Nvidiakończy też ze wsparciem dla 32-bitowych systemów operacyjnych, ito nie tylko na Windowsie, ale też na Linuksie i FreeBSD. Zarównosterowniki jak i GeForce Experience od kwietnia 2018 roku sądostępne tylko na systemy 64-bitowe. Podobnie jak i w wypadku kartFermi, także i tutaj obiecano wydawanie poprawek bezpieczeństwa dostycznia 2019 roku.

A kwestii bezpieczeństwa w wypadku kart graficznych nie należylekceważyć. Wystarczy by whitehaci wzięli pod lupę to, co dziejesię w działających z uprawnieniami kernela sterowników kartgraficznych, a od razu znajdują się liczne groźne błędy. Gdy wzeszłym roku badacze z Google Project Zero zajrzeli sobie (w wolnymczasie po pracy) do tego, co Nvidia wydaje na Windowsa, od razuznaleźli16 poważnych błędów.

W tej sytuacji odradzamy już kupowanie kart z rodziny Fermi dokomputerów, na których miałoby być uruchamiane współczesneoprogramowanie. Czas nawet tego rozszerzonego wsparcia poprzezpoprawki bezpieczeństwa jest zaskakująco krótki – niecałe 10miesięcy. Gdy w 2014 roku Nvidia porzuciła swoją starąarchitekturę Tesla, dała wówczas dwa lata poprawek bezpieczeństwa.No cóż, najwyraźniej żyjemy w szybszych czasach.

Trzeba też pamiętać, że konkurencja wcale nie jest lepsza. AMDwysłało na emeryturę odpowiedniki kart Fermi, karty z rodzinyEvergreen (Radeon HD 5xxx) w 2015 roku. Nvidia i tak więczaskakująco długo wsparcie tu świadczyła.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (147)