Chciał sprzedać buty. Zamiast tego stracił pieniądze z konta

Chciał sprzedać buty. Zamiast tego stracił pieniądze z konta

Policja ostrzega przed oszustami
Policja ostrzega przed oszustami
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
28.05.2021 13:31

Tym razem oszuści sprytnie podeszli mieszkańca Strzelec Opolskich, który został okradziony, kiedy próbował sprzedać buty na popularnym portalu aukcyjnym. Zamiast zarobić, stracił 1500 zł.

Policja ostrzega przed oszustami, którzy w coraz bardziej kreatywny sposób próbują wyłudzać dane, a tym samym zyskiwać dostęp do kont swoich ofiar. Jedną z nich jest 29-latek ze Strzelec Opolskich, który za pośrednictwem portalu aukcyjnego chciał sprzedać buty, a stracił 1500 zł, poinformował PAP.

- Mężczyzna wystawił na popularnym serwisie zakupowym ogłoszenie, dotyczące sprzedaży butów. Po krótkim czasie odezwała się do niego osoba rzekomo zainteresowana zakupem obuwia. Osoba ta przesłała mu link aktywacyjny, oświadczając, że przeleje pieniądze za obuwie na konto sprzedającego, po tym jak sprzedawca zaloguje się na przesłanej stronie - wyjaśnia biuro prasowe KW Policji w Opolu.

Policja poinformowała, że 29-latek kliknął w przesłany link i uzupełnił wymagane dane, w tym te dotyczące płatności kartą. Niedługo potem zalogował się na swoje konto w bankowości internetowej i zauważył, że pieniądze zniknęły z jego konta.

Zwykle dużo mówi się o tym, że oszuści sprzedają towar, którego nie mają lub wysyłają puste paczki. To jednak nie pierwszy przypadek, kiedy cyberprzestępcy podszywają się pod kupujących. Dlatego nigdy nie można tracić czujności i nie podawać poufnych danych na nieznanych stronach.

Policja i PAP ostrzegają, że przestępcy często wysyłają linki aktywacyjne, po których kliknięciu otwierają się strony internetowe, wymagające wpisania szczegółowych danych osobowych bądź do złudzenia przypominające konta bankowości internetowej. Zalogowanie się powoduje instalacje wirusów, które w łatwy sposób umożliwiają dostęp do konta bankowego i przelanie z niego pieniędzy.

Źródło: PAP

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)