Chiny chcą dominować w dziedzinie sztucznej inteligencji nad USA

Chiny chcą dominować w dziedzinie sztucznej inteligencji nad USA

Chiny chcą dominować w dziedzinie sztucznej inteligencji nad USA
Karolina Kowasz
08.03.2021 17:35, aktualizacja: 09.03.2021 04:56

Chiński przemysł technologiczny nie ma się ostatnio najlepiej. Ostatnia sytuacja pandemiczna w połączeniu z bitwą handlową prowadzoną ze Stanami Zjednoczonymi nie sprzyja poprawie okoliczności. ChRL ma jednak plan na zmienienie tej sytuacji w najbliższej przyszłości, donosi Wall Street Journal. Na tegorocznym spotkaniu partyjnym został nakreślony pięcioletni planu rozwoju technologii.

Zgodnie z informacjami, nowy plan chińskiego rządu, ma wspomagać bezpieczeństwo narodowe, a także ogólny rozwój kraju. W ramach niego zostaną stworzone laboratoria, partia będzie wspierać programy edukacyjne, a także będzie się poszukiwać innych sposobów na wspieranie badań w dziedzinach takich jak sztuczna inteligencja, biotechnologia, półprzewodniki i obliczenia kwantowe.

Na cele realizacji planu, rząd chiński planuje także zwiększenie wydatków na badania potencjalnych przełomów o 10,6 procent jeszcze w tym roku. Dodatkowo chce on stworzyć dziesięcioletnią strategię badawczą. Zważywszy na fakt, że w Chinach prowadzi się ogromną ilość badań nad sztuczną inteligencją to istnieje szansa, że ChRL szybko prześcignie swojego konkurenta na tym polu.

Należy jednak brać pod uwagę także drugą stronę medalu. Amerykańskie ograniczenia handlowe utrudniły mocno działanie wielu firm, jak chociażby Huawei i ZTE. Stany Zjednoczone są również liderem w ogólnych badaniach, a administracja Bidena ciągle zwiększa wydatki na postęp w dziedzinie 5G, sztucznej inteligencji i samochodów elektrycznych. Z tej perspektywy może to być próba Chin w dotrzymaniu kroku swojemu rywalowi.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)