Chiny nadal nie chcą porzucić XP, Windows 8.1 jest za drogi

Chiny nadal nie chcą porzucić XP, Windows 8.1 jest za drogi

23.04.2014 22:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Chinach Windows XP jest i jeszcze długo będzie najpopularniejszym systemem operacyjnym. Władze nie planują przesiadki na Windows 8.1, mimo że wsparcie Windows XP zostało już zakończone. Wysłużony XP jest zainstalowany na większości komputerów w organizacjach rządowych, chińskich firmach i na maszynach prywatnych.

W porównaniu do Windows 8, wydany w 2001 roku XP jest już bardzo przestarzały, jednak nadal zainstalowany jest na ogromnej liczbie komputerów (według NetMarketShare 28% na świecie, w Polsce 23%) i wielu użytkowników jeszcze nie myśli o przesiadce na nowszą wersję. Naprawdę dużymi udziałami system może pochwalić się w Chinach, gdzie zainstalowany jest na ponad połowie komputerów (72%). W związku z tym Yan Xiaohong, zastępca dyrektora Narodowego Urzędu Praw Autorskich, chciał by Microsoft wydłużył okres wsparcia dla Windows XP, co miałoby pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo oraz na zmniejszenie piractwa. Jednak ostatecznie gigant z Redmond odmówił współpracy w tej kwestii. Władze w Chinach nie zamierzają płacić za dodatkowe wydłużone wsparcie dla XP i wolą skorzystać z usług innych firm zajmujących się bezpieczeństwem.

Obraz

Yan Xiaohong oświadczył, że koszty przejścia na Windows 8.1 są zbyt wysokie i obecnie „przesiadka” na nowszy system operacyjny nie jest planowana. W Chinach indywidualna licencja na Windows 8 kosztuje 888 juanów (103 euro), co z pewnością nie zachęca do zmiany systemu operacyjnego.

Zastępca dyrektora Narodowego Urzędu Praw Autorskich zapowiedział, że Windows XP będzie wspierany przez inne firmy, zajmujące się tworzeniem oprogramowania. Chęć współpracy ogłosiły: Tencent, Kingsoft oraz Sogou. Dzięki wsparciu dużych firm popularność przestarzałego już systemu z pewnością w najbliższym czasie nie spadnie.

Decyzja Chin dotycząca Windows XP nie jest pierwszym takim przypadkiem. Chęć pozostania przy tym systemie operacyjnym wyraziło sporo firm oraz organizacji państwowych w różnych częściach świata. Popularność Windows XP będzie powoli spadała, ale jeszcze długo w wielu miejscach pozostanie on głównym narzędziem pracy.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)