Chiny regulują kryptografię. Szyfrowanie będzie kolejnym towarem eksportowym

Chiny regulują kryptografię. Szyfrowanie będzie kolejnym towarem eksportowym28.10.2019 11:06
Chiny regulują kryptografię. Szyfrowanie będzie kolejnym towarem eksportowym
Chiny regulują kryptografię. Szyfrowanie będzie kolejnym towarem eksportowym

Chiny wprowadziły prawne regulacje używania i zarządzania kryptografią. Chiny chcą zapewnić sobie w ten sposób bezpieczeństwo informacji w cyberprzestrzeni. Nowe prawo wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku, skutki może odczuć cały świat.

Chińskie władze nie zamierzają delegalizować kryptografii. Przeciwnie – nowe prawo ma na celu stymulację rozwoju tej gałęzi przemysłu. Chiny będą wspierać badania naukowe, znajdowanie nowych zastosowań kryptografii i będą chronić własność intelektualną w tym zakresie. Ponadto osoby mające na koncie wybitne osiągnięcia w tej dziedzinie będą nagradzane, a szczególnie uzdolnieni mogą liczyć na dodatkowe wsparcie.

Kryptografia strategiczna i ogólna

Chińskie prawo dzieli kryptografię na trzy gałęzie. Strategiczne i ogólne rozwiązania będą zarządzane przez państwo. Będą to rozwiązania stosowane do zabezpieczania poufnych informacji w Chinach i tajemnic państwowych. Kryptografia ogólna ma chronić komunikację przewodową i bezprzewodową, systemy teleinformatyczne i przechowywane dane.

Ponadto prawodawcy opracowali procedury niszczenia nośników danych i certyfikacji bezpieczeństwa. Organizacje pracujące nad rozwiązaniami z tych kategorii będą musiały też pogodzić się z ciągłym nadzorem państwa. Pracownicy takich firm będą monitorowani, będzie oceniana ich dyscyplina pracy i poszanowanie prawa.

Kryptografia komercyjna

Kryptografia komercyjna będzie dostępna dla zwykłych obywateli, firm i instytucji prawnych. W tym zakresie władze Chin zachęcają do współpracy międzynarodowej, wymiany osiągnięciami naukowymi i personelem – a mają czym się wymieniać. Rozwiązania szyfrujące będą kolejnym chińskim towarem eksportowym. Warunek? Rozwój, sprzedaż, produkcja, import czy eksport kryptografii komercyjnej nie może na żadnym etapie szkodzić bezpieczeństwu państwowemu i interesom obywateli. Pracownicy instytucji i firm z tej gałęzi nie będą pod ścisłym nadzorem państwa, ale i tak spocznie na nich ogromna odpowiedzialność – ich zadaniem będzie ochrona tajemnic handlowych.

Chińskie prawo przewiduje też kary za kradzież szyfrowanych informacji, łamanie systemów zabezpieczających i wykorzystywanie kryptografii do nielegalnych działań. Osoby, które zauważą zagrożenie bezpieczeństwa, będą miały obowiązek zgłoszenia tego faktu odpowiednim organom. Zaniedbanie będzie karane.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)