Chirp. Świetna aplikacja mobilna dla fanów astronomii i kosmosu

Chirp. Świetna aplikacja mobilna dla fanów astronomii i kosmosu

Źródło: Nature
Źródło: Nature
Arkadiusz Stando
02.11.2019 13:25

Doktoranci z Instytutu Fal Grawitacyjnych na Uniwersytecie w Birmingham stworzyli aplikację dla fanów astronomii. Umożliwia każdemu dostęp do najnowszych informacji o zjawiskach emitujących fale grawitacyjne, czyli zderzeniu czarnych dziur oraz łączeniu się gwiazd neutronowych.

Chirp to darmowa aplikacja dla urządzeń mobilnych z systemem Android (wersja 8.0+) oraz iOS (wersja 9.0+). Jej głównym celem jest łatwy dostęp do informacji o wykrytych falach grawitacyjnych. Twórcy aplikacji sądzą, że ciężko jest znaleźć konkrety w sieci, a jako eksperci w tej dziedzinie postanowili ułatwić nam dostęp do wiedzy.

Mobile app to provide the latest on black hole collisions and merging neutron stars

Aplikacja stworzona przez doktorantów wyświetla najnowsze powiadomienia pochodzące bezpośrednio z europejskiego obserwatorium fal grawitacyjnych Virgo. Program przedstawia szczegółowe dane dotyczące wykrycia. Począwszy od jego oznaczenia , źródła zdarzenia czy przedstawia procentowe szanse na to, z czym mamy do czynienia. Wśród informacji znajdziecie także dokładną datę wykrycia, czy odległość zdarzenia od Ziemi.

Obraz
Obraz
Obraz

Chirp pozwala także na kontakt z twórcami. W aplikacji dodano sekcję "Contact", gdzie możemy uzyskać kontakt z zarówno naukowcami pracującymi nad projektem w LIGO, Virgo i Kagra, instytutem w Birmingham jak i twórcami aplikacji. W skład tych ostatnich wchodzą Sam Cooper, Sam Morrell, Aaron Jones oraz Jiří (George) Smetana.[img=Screenshot_20191102-125334396]

Oby ktoś zadbał o rozwój aplikacji Chirp, bo pomysł jest świetny, ale jest na co narzekać

Niestety w aplikacji brakuje sporo historii. W końcu po raz pierwszy fale grawitacyjne zaobserwowano 14 września 2015 roku, a Chirp pozwala na dostęp do informacji zaledwie do 5 kwietnia 2019 roku. Niemniej jednak, celem stworzenia aplikacji było powiadamianie o nowych odkryciach.

Zobacz też: Wykryto cztery sygnały fal grawitacyjnych. W projekcie bierze udział polski zespółOd niedawna wszystkie powiadomienia pochodzące z detektorów LIGO i Virgo są dostępne publicznie. Mimo to, ciężko je faktycznie znaleźć. Z pomocą aplikacji, doktoranci sądzą, że dostęp do wiedzy będzie łatwiejszy. W przypadku każdego wykrycia, aplikacja będzie o nim informować. O ile zezwolimy jej na powiadomienia.

Aplikacja trafiła do Google Play i Appstore 31 października, a więc jest dosyć świeża. Można spodziewać się wielu błędów w jej działaniu. Przy pierwszych próbach uruchomienia miałem kilka problemów. Aplikacja po chwili się crashowała.

Nie cieszy też fakt, że trafia na urządzenia z Androidem powyżej wersji 8.0. Nadal wiele smartfonów nie posiada tej wersji systemu. W maju 2019 roku zaledwie 30 proc. właścicieli urządzeń z systemem Android posiadało wersję 8.0 lub wyższe.

Natomiast w przypadku iOS też póki co nie jest najlepiej. Na iPhone z systemem w wersji 13, nie byłem w stanie nawet jej pobrać. Być może aplikacja nie trafiła jeszcze do polskich użytkowników. Chociaż widnieje w AppStore.

Aplikację Chirp na Androida można pobrać z naszego katalogu oprogramowania. Tutaj znajdziecie także wersję dla iOS.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)