Chrome i Firefox "100" za pasem. Dla części stron to może być problem

Chrome i Firefox "100" za pasem. Dla części stron to może być problem

Google Chrome
Google Chrome
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Oskar Ziomek
21.02.2022 07:54

Przeglądarki Google Chrome i Firefox już niedługo będą dostępne na rynku w wydaniach, których długie numery zaczną się od liczby 100. Choć pozornie jest to drobiazg, w praktyce wprowadzenie trzycyfrowego numeru może być problemem dla części witryn.

Twórcy Chrome'aFirefoksa wspólnie pracują nad bezpiecznym rozwiązaniem problemu zbliżających się trzycyfrowych głównych numerów wydań przeglądarek. Chodzi ewentualne zgrzyty dotyczące obsługi takich ciągów znaków w ramach pola user-agent w nagłówkach HTML, co dla niektórych nieprzygotowanych na to witryn może oznaczać problemy techniczne.

Jak podają twórcy w przygotowanym z tej okazji wpisie, kłopoty mogą wynikać z różnych formatów stosowanych przez przeglądarki, same strony i przeróżne metody przetwarzania tekstu stosowane przez deweloperów. W praktyce trudno mówić o pewności, że zmiana dwucyfrowej liczby wersji na trzycyfrową nie będzie miała negatywnego wpływu na logikę działania niektórych witryn, a przynajmniej jej analitykę.

Wcześniej analogiczne problemy wykryto, gdy lata temu numery wersji przeglądarek z jednocyfrowych stały się dwucyfrowe. Teraz skala problemu powinna być mniejsza - zarówno dzięki świadomości deweloperów stron, jak i działaniom zapobiegawczym, które zarówno zespół Chrome'a, jak i Firefoksa wdrożył.

W przypadku Chrome'a wcześniej zadbano o testowe raportowanie wersji 100 przez przeglądarki, na podstawie czego już na tym etapie wiele błędów zostało wyeliminowanych. Co więcej, w obecnych wydaniach przeglądarki można takie raportowanie wymusić flagą #force-major-version-to-100, by sprawdzić, czy zmiana będzie miała negatywny wpływ na odwiedzane lub samodzielnie tworzone strony.

W Google Chrome można wymusić raportowanie wersji "100" na potrzeby testów
W Google Chrome można wymusić raportowanie wersji "100" na potrzeby testów© dobreprogramy | Oskar Ziomek

Taką samą zmianę można wymusić w Firefoksie, na tym etapie w wydaniach Nightly. W ustawieniach należy odnaleźć i zaznaczyć opcję Firefox 100 User-Agent String. Stabilne wydanie Chrome'a 100 przewidziane jest na 29 marca, zaś Firefox 100 ma się pojawić na rynku 3 maja 2022 roku.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)