Chrome OS ma podbić rynek PC, nie tabletów

Chrome OS ma podbić rynek PC, nie tabletów

31.05.2011 12:29

Reuters opublikował wywiad z SVP firmy Google — Sundarem Pichai — z którym dziennikarze mieli okazję porozmawiać na targach Computex PC w Tajpej. Głównym tematem pytań, które padały w stolicy Tajwanu, był Chrome OS.

Google Inc będzie nadal skupiać się na Chrome OS i będzie go rozwijać niezależnie od Androida. Jak powiedział Sundar Pichai, Chrome OS został zaprojektowany z myślą o netbookach i tylko o nich. Na razie nie ma planów aby przystosowywać go do innych urządzeń, zwłaszcza tabletów, ani tym bardziej łączyć z Androidem, jak sugerują niektórzy analitycy. Pichai zaprzecza takim spekulacjom i podkreśla, że lekki, zbudowany na technologiach webowych system Google będzie kontynuować agresywny podbój rynku komputerów osobistych, którego blisko 90% należy obecnie do Microsoftu.

W opinii wielu analityków Chrome OS jest skazany na sukces. Zdaniem SVP firmy, liczba użytkowników przeglądarki Chrome w ciągu ostatniego roku podwoiła się i wynosi obecnie około 160 milionów użytkowników. A Chrome OS to nic innego jak przeglądarka i zestaw aplikacji webowych. Minie trochę czasu, zanim użytkownicy docenią Chrome OS, ale ma on szansę zrewolucjonizować rynek komputerów osobistych (zwłaszcza tych mniejszych) w podobny sposób, jak Android postawił na głowie rynek urządzeń mobilnych. Jednak jak potoczą się losy tego wynalazku, zależy od marketingowej smykałki firmy Google i od tego, czy uda jej się przekonać użytkowników, że Chrome OS może być niezależnym systemem na netbooku. Google podejmuje spore ryzyko, gdyż w obecnym kształcie Chrome OS może zostać zaszufladkowany jako twór pomiędzy systemem dla laptopa a systemem dla tabletu i już nigdy z tej pozycji nie wyjść.

Netbooki z Chrome OS produkowane przez Samsunga i Acera trafią na rynek już w czerwcu. Ponieważ liczba dostawców sprzętu jest nadal bardzo mała, oddział odpowiedzialny za Chrome OS znajduje się na Tajwanie. Być może pozwoli to nawiązać współpracę z większą liczbą producentów w tym regionie i tym samym wzbogacić ofertę Chromebooków.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)