Chrome Web Store dostępny na całym świecie

12.05.2011 11:28

Chrome Web Store, czyli platforma dystrybucji aplikacji webowych, do której dostęp można uzyskać za pośrednictwem przeglądarki Google Chrome, miała właśnie swoją światową premierę.

W Chrome Web Store znajdują się narzędzia, motywy, rozszerzenia i gry stworzonych z użyciem takich technologii, jak HTML5, WebGL. Sam sklep działał od grudnia 2010 w USA. W lutym udostępnione zostały testowe wersje narzędzi dla deweloperów w 15 krajach, w tym w Polsce, Brazylii, Indiach, Japonii, Argentynie i Australii. Na wystąpieniu w ramach Google I/O SVP działu Chrome — Sundar Pichai — ogłosił otwarcie sklepu dla użytkowników Chrome z całego świata. Chrome Web Store ma obecnie 41 wersji językowych, w tym polską.

Chrome Web Store może być uznany za próbę przeniesienia mechanizmu działania App Store w świat aplikacji webowych i przeglądarek, ale przynajmniej w jednej dziedzinie ma przewagę. System opłat jest dużo korzystniejszy dla producentów oprogramowania i wydawców treści. Deweloperzy, których produkty trafią do Chrome Web Store, otrzymają 95% przychodu ze sprzedaży aplikacji i 95% przychodu z zakupów dokonanych przez użytkownika z poziomu aplikacji, czyli na przykład ze sprzedaży książek. Dzięki temu Google ma szanse nie doprowadzić do bankructwa żadnej firmy w sposób, w jaki udało się to firmie Apple z wydawcą książek elektronicznych i aplikacji iFlow Reader.

Aplikacją, która przyciąga najwięcej uwagi, jest gra Angry Birds, która zyskała ogromną popularność wśród posiadaczy urządzeń mobilnych z iOS i Androidem. Na Google I/O 2011 została zaprezentowana wersja gry napisana w WebGL, która od razu trafiła do Chrome Web Store. W grę można grać bez połączenia z internetem, a płynne działanie nawet w rozdzielczości HD zapewnia wykorzystanie wydajnego renderera Google Chrome. Jednak grę można uruchamiać również w innych, nieobsługujących WebGL przeglądarkach, w których gra działać będzie z użyciem funkcji oferowanych przez wprowadzony w HTML5 tag canvas. Zdaniem twórców jest to najlepsza wersja gry wydanej przez Rovio Mobile. Podobnie jak wydanie dla Androida, Webowa wersja Angry Birds jest w Chrome Web Store darmowa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)