Chrome Web Store dostępny na całym świecie

12.05.2011 11:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chrome Web Store, czyli platforma dystrybucji aplikacji webowych, do której dostęp można uzyskać za pośrednictwem przeglądarki Google Chrome, miała właśnie swoją światową premierę.

W Chrome Web Store znajdują się narzędzia, motywy, rozszerzenia i gry stworzonych z użyciem takich technologii, jak HTML5, WebGL. Sam sklep działał od grudnia 2010 w USA. W lutym udostępnione zostały testowe wersje narzędzi dla deweloperów w 15 krajach, w tym w Polsce, Brazylii, Indiach, Japonii, Argentynie i Australii. Na wystąpieniu w ramach Google I/O SVP działu Chrome — Sundar Pichai — ogłosił otwarcie sklepu dla użytkowników Chrome z całego świata. Chrome Web Store ma obecnie 41 wersji językowych, w tym polską.

Chrome Web Store może być uznany za próbę przeniesienia mechanizmu działania App Store w świat aplikacji webowych i przeglądarek, ale przynajmniej w jednej dziedzinie ma przewagę. System opłat jest dużo korzystniejszy dla producentów oprogramowania i wydawców treści. Deweloperzy, których produkty trafią do Chrome Web Store, otrzymają 95% przychodu ze sprzedaży aplikacji i 95% przychodu z zakupów dokonanych przez użytkownika z poziomu aplikacji, czyli na przykład ze sprzedaży książek. Dzięki temu Google ma szanse nie doprowadzić do bankructwa żadnej firmy w sposób, w jaki udało się to firmie Apple z wydawcą książek elektronicznych i aplikacji iFlow Reader.

Aplikacją, która przyciąga najwięcej uwagi, jest gra Angry Birds, która zyskała ogromną popularność wśród posiadaczy urządzeń mobilnych z iOS i Androidem. Na Google I/O 2011 została zaprezentowana wersja gry napisana w WebGL, która od razu trafiła do Chrome Web Store. W grę można grać bez połączenia z internetem, a płynne działanie nawet w rozdzielczości HD zapewnia wykorzystanie wydajnego renderera Google Chrome. Jednak grę można uruchamiać również w innych, nieobsługujących WebGL przeglądarkach, w których gra działać będzie z użyciem funkcji oferowanych przez wprowadzony w HTML5 tag canvas. Zdaniem twórców jest to najlepsza wersja gry wydanej przez Rovio Mobile. Podobnie jak wydanie dla Androida, Webowa wersja Angry Birds jest w Chrome Web Store darmowa.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)