CloudReady dostępny za darmo: Chromium OS to druga młodość dla starszych pecetów

CloudReady dostępny za darmo: Chromium OS to druga młodość dla starszych pecetów

CloudReady dostępny za darmo: Chromium OS to druga młodość dla starszych pecetów
18.02.2016 13:18

Mimo niskiej ceny różnej klasy urządzeń z zainstalowanym Chrome OS-em, użytkownicy często wzbraniają się przed ich wyborem, co wynika między innymi z braku okazji do przetestowania jak rozbudowana przeglądarka internetowa sprawdza się w roli systemu operacyjnego. Właśnie mają ku temu świetną okazję, która ponadto może przywrócić do życia ich starsze komputery. System CloudReady, jest dostępny do pobrania i to za darmo.

Obraz

Za CloudReady odpowiada firma Neverware, która swoje cele określa jako zapewnianie uczniom i studentom oprogramowania, które możliwie jak najlepiej sprawdzi się w edukacji. Dotyczy to nie tylko tego, że oprogramowanie ma być darmowe lub niedrogie: ważne także, aby jego zoptymalizowanie pozwało na uruchamianie go nawet na naprawdę leciwych maszynach. Podobnie jest z CloudReady, którego lekkość i wydajność zbudowana na bazie Chromium, ma pozwolić na komfortową pracę z system operacyjnym nawet na urządzeniach w wieku zbliżającym się do dwucyfrowego.

Cloud Ready zostało napisane na bazie Chromium OS i ma oferować dokładnie takie same możliwości, jak wszelkiej maści Chromebooki czy Chromeboksy. Jest to tym lepsza wiadomość, że Neverware zdecydowało się właśnie opublikować darmową wersję systemu, którą można już pobrać ze strony producenta. Od komercyjnej różni się brakiem konsoli administracyjnej z Chrome OS-a, której warunki licencyjne wymagają dodatkowego wydatku.

Dostępna jest już także pełna lista komputerów, w przypadku których producent deklaruje pełną kompatybilność z systemem. Kolejną zaletą CloudReady jest możliwość instalacji obok Windowsa zainstalowanego już na dysku twardym. Zależy to od wsparcia dla UEFI, a urządzenia, w przypadku których Neverware zweryfikowało poprawność działania dual-boota jest wyszczególniona na wspomnianej wyżej liście.

Obraz

Według deklaracji programistów, CloudReady będzie działał bezproblemowo na urządzeniach wyposażonych w 1 GB RAM-u. Podobnie jak w przypadku Chrome OS-a, system do przechowywania plików ma wykorzystywać przede wszystkim Dysk Google, zaś do instalacji samego oprogramowania potrzebne ma być nie więcej, niż 8 GB na dysku twardym. Oparty na Chromium OS sytem operacyjny świetnie zatem sprawdzi się nie tylko jako oprogramowanie edukacyjne. Przekonać można się o tym po pobraniu obrazu ze strony producenta. Tamże dostępne są wszelkie instrukcje.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)