Co się stanie z OpenSolarisem?

Co się stanie z OpenSolarisem?

13.07.2010 17:00

Czarne chmury zbierają się nad systemem OpenSolaris. Na skutek sporów między właścicielem, firmą Oracle, a OpenSolaris Governing Board może dojść do rozwiązania tego ostatniego.

Sprawa ciągnie się już od jakiegoś czasu. W lutym tego roku jeden z programistów odpowiedzialnych za system pisał o trudnej współpracy z Oracle. Jego zdaniem przedstawiciele firmy nie odpowiadają na pytania, nie opracowano też programu dalszego rozwoju oprogramowania. W międzyczasie doszło do eskalacji konfliktu - Oracle oskarżany jest o ignorowanie społeczności zgromadzonej wokół OpenSolarisa. Kiedy zaproszony na spotkanie zarządu Jeb Dasteel z Oracle nie zjawił się, jej przedstawiciele podjęli desperacką decyzję. Jeśli właściciel systemu do 16 sierpnia nie wyśle swojego przedstawiciela, zarząd zostanie rozwiązany.

Trudno jednoznacznie stwierdzić jakie są przyczyny ignorowania społeczności OpenSolarisa ze strony Oracle. Wśród osób zaangażowanych w projekt pojawiają się zdania, że firmie nie podoba się obecna forma współpracy ze społecznością. Inne wytłumaczenie jest takie, że Oracle nie ma obecnie żadnych planów na rozwój OpenSolarisa, stąd też brak odpowiedzi z jego strony na pytania dotyczące przyszłości systemu. Jakiekolwiek są przyczyny, miejmy nadzieję, że zostaną przezwyciężone. Prace nad OpenSolarisem nie powinny zostać zawieszone.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)