Co zmieni MAC w Prawie telekomunikacyjnym?

Co zmieni MAC w Prawie telekomunikacyjnym?

17.01.2012 15:49, aktualizacja: 17.01.2012 16:48

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało listę planowanych zmian w Prawie telekomunikacyjnym. Zmiany wprowadzane są w związku z pracami nad dostosowaniem Prawa telekomunikacyjnego do wymogów Unii Europejskiej. Nowe przepisy mają lepiej chronić użytkowników – co oznacza nałożenie dodatkowych obowiązków na firmy świadczące usługi telekomunikacyjne.

Lista korzyści przedstawiona na stronie MAC jest dość długa jednak raczej nie są to zmiany przełomowe. Niemniej każda zmiana na korzyść użytkownika jest godna uwagi. Warto przytoczyć choćby kilka planowanych przez MAC zmian. Wprowadzone zostaną obostrzenia względem umów na telefony i Internet. Umowa taka będzie musiała być przejrzysta, czytelna i zrozumiała. Konsument musi być świadomy, co przedsiębiorca mu gwarantuje i jakie są ograniczenia w świadczeniu usługi telekomunikacyjnej. Czy uda się ustawowo wprowadzić zapisy skuteczne w tym zakresie? Zobaczymy. Ponadto umowy będziemy mogli zawierać drogą elektroniczną co poza wygodą pozwoli nam na spokojne zapoznanie się z pełną treścią umowy. Operator nie będzie mógł oferować „cyrografów” na okres dłuższy niż 2 lata.

Dodatkowo są planowane zapisy zobowiązujące do podawania przez operatora konkretnych parametrów usługi (nie ma jednak mowy o minimalnych prędkościach transmisji), ponadto operator będzie miał obowiązek informowania abonenta o wykorzystaniu limitu transferu. Wprowadzone zostaną odszkodowania za przekroczenia jednodniowego terminu przeniesienia numeru między operatorami.Mamy być lepiej chronieni przed spamem i zagrożeniem wycieku danych osobowych. Projekt doprecyzowuje obowiązki przedsiębiorców w przypadku naruszenia bezpieczeństwa sieci – m.in. nakazuje im informować konsumentów o określonych zdarzeniach (np. że nastąpiło zagrożenie wyciekiem danych osobowych).

Oczywiście jaki będzie efekt końcowy dowiemy się po uchwaleniu ustawy, informacje opublikowane przez MAC pokazują jednak kierunki w jakich idą prace, warto to wiedzieć. Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z publikacją dostępną na stronie ministerstwa Co chcemy zmienić w Prawie telekomunikacyjnym? zawierającą szerszą listę planowanych zmian.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)