Nie lada zaskoczeniem była dla niektórych informacja, że zaawansowana asystentka głosowa Cortana będzie dostępna także na na systemy operacyjne, za rozwój których odpowiedzialny nie jest Microsoft. Wizja Nadelli realizuje możliwość, w której narzędzie o dużym potencjale może wyjść poza windowsowy ekosystem i znaleźć uznanie na Androidzie. Właśnie udostępniona została nowa wersja beta Cortany na Androida – widać po niej, że asystentka na dobre rozgościła się na urządzeniach z zielonym robotem.

bETXuHvV

Aktualnie testować Cortanę na Androidzie mogą użytkownicy ze Stanów Zjednoczonych i Chin biorący udział w programie Windows Insider i po zarejestrowaniu się na stronie internetowej Microsoftu. Program jest w dość wczesnej fazie rozwoju przez co brakuje w nim niektórych funkcji, które oferuje od dawna Google Now. Ich liczba jednak systematycznie maleje.

Źródło: theverge.com
Źródło: theverge.com

W nowej becie dostępna jest już możliwość zastąpienia Cortaną domyślnego androidowego asystenta Google Now. Przynajmniej częściowo. Od teraz z usług asystentki można zacząć korzystać za pomocą przyciśnięcia środkowego przycisku. Wówczas tester Cortany zobaczy komunikat z prośbą o wybranie aplikacji, która ma zrealizować żądanie: do wyboru Now i Cortana. Odbywa się to w takim samym procesie, w jakim użytkownik decyduje na przykład o tym, która przeglądarka ma otworzyć link.

bETXuHvX

Cortanie nadal jednak wiele brakuje. Największym niedostatkiem w stosunku do Now, jest brak możliwości wywołania jej komendą głosową. Według przedstawicieli Microsoftu jest to spowodowane ograniczeniami sprzętowymi, które uniemożliwiają ciągłe czuwanie Cortany, co w Androidzie jest zarezerwowane dla procesu asystenta Google Now. Niemniej można zauważyć, że Microsoft żywi duże nadzieje wobec androidowej Cortany i można się spodziewać, że wkrótce kolejne bariery zostaną pokonane. Być może nawet przed tym, aż bardziej zaawansowaną integrację z głosową asystentką Microsoftu otrzyma przeglądarka Edge.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Komentarze (16)
bETXuHwT