Cyberpoligon dla polskiego wojska. ECSC zdradza plany na 2021 rok

Cyberpoligon dla polskiego wojska. ECSC zdradza plany na 2021 rok

fot. ECSC
fot. ECSC
12.03.2021 09:59

Rok 2020 to przede wszystkim powstanie Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa, podkreślił płk. rez. Paweł Dziuba, dyrektor jednostki w rozmowie z defence24.pl. ECSC zostało uruchomione w listopadzie 2020 roku, ale już udało się wyszkolić prawie 200 osób z zakresu m.in. cyberbezpieczeństwa.

Plany na najbliższy rok są ambitne, jak podkreślił płk. rez. Paweł Dziuba. Najnowsze prace zakładają rozszerzenie zdolności szkoleniowych bazy - nie tylko w zakresie IT, cyberbezpieczeństwa i kryptologii na potrzeby resortu, ale również "w zakresie współpracy z instytucjami administracji państwowej, które są istotne dla bezpieczeństwa narodowego".

[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158179395225686].

Cyberpoligon dla wojska

Chcielibyśmy stać się pewnym hubem kompetencji szkoleniowych w resorcie obrony narodowej, ale i też wejść na rynek cywilny obejmujący administrację państwową, podkreślił dyrektor ECSC w wywiadzie. Jednym z planów przybliżających do realizacji tego celu ma być powstanie cyberpoligonu.

Mamy pewne rozwiązanie, które pozwala w wymiarze wirtualnym na testowanie i działanie cyberżołnierzy, ale chcielibyśmy to rozszerzyć o kolejne funkcjonalności, wyjaśnia. Czym dokładnie jest cyberpoligon? To wirtualny poligon, na którym będą przeprowadzane szkolenia żołnierzy wojska polskiego.

Jest to na tyle istotne, że budowane są wojska obrony cyberprzestrzeni i musimy mieć miejsce, gdzie będziemy ćwiczyć pełne spektrum naszych działań, mając na uwadze realne środowisko, wyjaśnił Dziuba.

Na cyberpoligonie sztuczna inteligencja będzie szukać optymalnych rozwiązań na problemy, które stoją przed żołnierzami. Myślę tutaj o pełnym spektrum zadań w cyberprzestrzeni, dodał i zauważył, że ECSC ma potencjał, by dostarczać szkolenia nie tylko dla polskich żołnierzy, ale również stać się ważnym graczem na arenie międzynarodowej.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)