Cyberprzestępczość kosztuje nas 114 mld dolarów rocznie

Cyberprzestępczość kosztuje nas 114 mld dolarów rocznie

07.09.2011 15:52

Według najnowszego raportu globalne koszta wynikające z działalności cyberprzestępców wynoszą rocznie nawet 114 mld dolarów.

To imponująca liczba. Zdaniem firmy Symantec, która opublikowała raport, koszta cyberprzestępczości przekraczają grubo nawet te spowodowane globalną sprzedażą marihuany, kokainy i heroiny. W ostatnich 12 miesiącach ofiarami cyberprzestępców padło 431 mln osób na całym świecie. Około 69% procent dorosłych korzystających z Internetu było przynajmniej raz w życiu ofiarą cyberprzestępczości. Polska w rankingu znalazła się na 6 miejscu pod względem największej liczby ofiar ataków — ex aequo z Niemcami. Wyprzedziły nas Chiny, południowa Afryka, Meksyk, Brazylia i Hong Kong.

Wciąż najpopularniejszą metodą ataku są wirusy komputerowe i złośliwe oprogramowanie. 54% respondentów stwierdziło, że w ten sposób zostali zaatakowani. W Internecie można znaleźć już ponad 286 mln wersji złośliwych programów. Cyberprzestępcy korzystają też na mniejszą skalę z takich rozwiązań jak scam (11%) i phishing (10%). Aż 89% respondentów uważa, że władze powinny kłaść większy nacisk na zwalczanie przestępczości w Internecie, niż to ma miejsce obecnie.

Raport Norton Cybercrime Report 2011 wskazuje na niebezpiecznie wzrastającą liczbę ataków dokonywanych z Sieci. Lawinowo wzrastają szczególnie ataki na urządzenia mobilne — o 42% w porównaniu z 2009 rokiem. Z raportu wynika, że przynajmniej 10% właścicieli telefonów było zaatakowanych przez cyberprzestępców, i odkrywanych jest coraz więcej luk w różnych systemach operacyjnych dla urządzeń mobilnych. Podczas gdy w 2009 zgłoszono ich w sumie 115, w zeszłym roku już 163.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)