Cyberpunk 2077: współzałożyciel CDP sprzedał znaczną część akcji chwilę przed recenzjami (akt.)

Cyberpunk 2077: współzałożyciel CDP sprzedał znaczną część akcji chwilę przed recenzjami (akt.)

Michał Kiciński, fot. Forum, Marek Wisniewski/Puls Biznesu/FORUM
Michał Kiciński, fot. Forum, Marek Wisniewski/Puls Biznesu/FORUM
Piotr Urbaniak
23.12.2020 15:30, aktualizacja: 24.12.2020 00:05

Zdaniem społeczności reddita jest to dowód, że CD Projekt Red doskonale wiedział o miernej jakości gry, ale i tak zdecydował się na premierę.

Wydanie "Cyberpunka 2077" poważnie zaszkodziło reputacji CDPR zarówno wśród graczy, jak i inwestorów. Ale jak się okazuje, kiepski stan techniczny produkcji i niechęć do prezentowania dziennikarzom konsolowej wersji gry listy kontrowersyjnych decyzji kierownictwa spółki wcale nie zamykają.

Użytkownicy reddita zauważyli, że współzałożyciel firmy Michał Kiciński sprzedał jednorazowo duży pakiet akcji na kilka dni przed zejściem embarga na publikację recenzji.

Obraz

Cena sprzedaży wynosiła wówczas 443 zł za sztukę, co przy 482 tys. akcji Kicińskiego daje imponujące 213,5 mln zł. Przy czym transakcja miała miejsce 4 grudnia, czyli na trzy dni przed publikacją pierwszych recenzji.

Teraz udziały spółki można kupić w cenie 259 zł za akcję, a więc spadek wartości wynosi ponad 40 proc. To daje komentatorom do myślenia.

Choć Kiciński odszedł z firmy, wciąż pozostaje jednym z jej głównych udziałowców. Internauci sugerują, że wiedząc o problemach technicznych trapiących "Cyberpunka", bezpiecznie sprzedał aktywa. Zanim fala krytyki zdążyła się rozlać.

Niewykluczone, że taka decyzja współzałożyciela CD Projektu może mieć poważne konsekwencje. Wcześniej inwestorzy amerykańscy zapowiedzieli, że prawnicy przygotowywali już pozew zbiorowy przeciwko studiu o oszustwo lub wprowadzenie w błąd w celu uzyskania korzyści. Co prawda motywowała ich sama jakość gry, ale niniejszym sytuacja nabiera kolorytu.

Aktualizacja (23/12/2020 23:30): Liczba akcji posiadanych przez Pana Michała Kicińskiego została zaktualizowana wraz ze złożeniem przez niego zawiadomienia dnia 8 grudnia 2020 r., komentuje dział relacji inwestorskich CD Projekt SA. Wcześniej podobne zawiadomienie złożył 6 grudnia 2016 r. Oznacza to, że transakcje sprzedaży miały miejsce w okresie od 6 grudnia 2016 r. do 8 grudnia 2020 r., tłumaczy spółka.

Słowem, jak wynika z wyjaśnienia CDP SA, Kiciński nie sprzedał akcji konkretnie w grudniu 2020 r. Robił to wcześniej, ale dane w akcjonariacie nie były aktualizowane.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (181)