Czas na aktualizację? Microsoft oficjalnie kończy wsparcie dla Windowsa 8

Czas na aktualizację? Microsoft oficjalnie kończy wsparcie dla Windowsa 8

Czas na aktualizację? Microsoft oficjalnie kończy wsparcie dla Windowsa 8
14.01.2016 13:12

Przywykliśmy do sytuacji, w których informacje o porzuceniu wsparcia dla danej wersji systemu Windows przez Microsoft, pojawiają się około 10 lat po jego oficjalnej premierze. Z reguły posiada on już wówczas udziały w rynku na poziomie kilku procent. Inaczej jest jednak z Windowsem 8, który udostępniono zaledwie trzy lata temu, a mimo tego nie pojawią się już dla niego nowe aktualizacje.

To że Windows 8 pojawił się zaledwie przed trzema laty nie zmienia faktu, że jego popularność utrzymuje się właśnie na kilkuprocentowym poziomie. Mowa bowiem wyłącznie o wersji 8, nie 8.1. Według różnych szacunków starsza wersja systemu działa aktualnie na 2-3% komputerów, co stanowi około 30-40 mln urządzeń. To właśnie dla ich użytkowników ostatnia aktualizacja została opublikowana 12 stycznia i nie pojawią się kolejne.

Obraz

Taki stan rzeczy jest dość nietypowy choćby ze względu na fakt, że Windows Vista będzie wspierany aż do kwietnia przyszłego roku. Jest to spowodowane pojawieniem się zaktualizowanej wersji 8.1, która, mimo że nie posiadała oficjalnie statusu kolejnej wersji systemu, to szybko zastąpiła „ósemkę” na większości maszyn. Wsparcie dla wersji 8.1 będzie realizowane według harmonogramu zakładającego koniec aktualizacji w styczniu 2023 roku.

Użytkownikom, którzy korzystają wciąż z Windowsa 8 zalecamy zatem ze względów bezpieczeństwa możliwie jak najszybszą aktualizację do wersji 8.1 lub 10. Tę pierwszą można pobrać bezpłatnie z Windows Store. Natomiast wsparcie najnowszej odsłony Windowsa będzie trwało do kwietnia 2025 roku.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (184)