Czas na konsolę: Microsoft udostępnił pełną dokumentację poleceń Windowsa

Czas na konsolę: Microsoft udostępnił pełną dokumentację poleceń Windowsa

Surfując po dokumentacji z depositphotos
Surfując po dokumentacji z depositphotos
04.05.2018 13:26, aktualizacja: 04.05.2018 13:42

Chcecie zapanować nad Windowsem? Na pewno nie zrobicie tego zapomocą okienek i myszki. Nawet w systemie Microsoftu powłokatekstowa od zawsze była podstawowym narzędziem każdegozaawansowanego użytkownika. Wraz zaś z uczynieniem PowerShelladomyślną powłoką tekstową Windowsa 10, po prostu nie ma jużżadnego usprawiedliwienia, by z konsoli na Windowsie nie korzystać.Niektórzy zapewne zaprotestują, wskazując na marną dokumentację,daleko ustępującą temu co mamy w linuksowych powłokach… ale tojuż nieaktualne.

Microsoft po wielu latach najwyraźniej zrozumiał, jak bardzopotrzebna jest kompletna dokumentacja wszystkich poleceń tekstowejpowłoki jego systemów operacyjnych. Owocem tego zrozumienia jestWindows Commands Reference – 948-stronicowy PDF, który w eleganckii przejrzysty sposób opisuje ponad 250 komend dostępnych w konsoliWindowsa.

robocopy: kto znał taką komendę?
robocopy: kto znał taką komendę?

Dla każdej komendy dostajemy jej dokładną składnię, opisparametrów oraz uwagi dotyczące stosowania. Jeśli przy komendzieznajdzie się dopisek „Applies to”, oznacza to najczęściej, żejest ona dostępna tylko w różnych wersjach Windows Servera. Cogodne pochwały, wiele bardziej skomplikowanych komend zawiera teżprzykłady zastosowań, zdecydowanie ułatwiające zrozumienie, jaknależy z nich korzystać.

Jedyne czego brakuje w Windows Commands Reference to objaśnieńnieudokumentowanych argumentów dla wielu systemowych narzędzi,działających tylko z linii komend, takich jak np. dism czy wuauclt.Niemniej jednak dokument przyda się każdemu administratorowiWindowsa jak również użytkownikom, którzy chcą w okienkach móczrobić więcej.

Liczne przykłady pomogą w automatyzacji zadań na Windowsie
Liczne przykłady pomogą w automatyzacji zadań na Windowsie

Dokument pobierzecie ze stron MicrosoftDownload Center. A jeśli polecenia windowsowej powłoki się niepodobają, to zawsze można włączyć linuksowy podsystem Windowsa ipo prostu korzystaćz basha. Świetną, nieoficjalną dokumentację basha pt. Bash Notes for Professionals znajdziecie tutaj.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (113)