Czeka nas rewolucja w drukowaniu 3D, w przyszłym roku wygasa kluczowy patent

Czeka nas rewolucja w drukowaniu 3D, w przyszłym roku wygasa kluczowy patent

23.07.2013 12:39

Drukarki 3D to urządzenia, które mają zrewolucjonizować sposób, w jaki produkujemy różne przedmioty, żywność, a może nawet organy do przeszczepów. W przyszłym roku możemy spodziewać się prawdziwego rozkwitu tej dziedziny i (w końcu) ostrej konkurencji na rynku drukarek zdolnych wytworzyć przedmioty dobrej jakości z różnych materiałów. W lutym 2014 roku wygaśnie jeden z najważniejszych patentów z tej dziedziny — patent na selektywne spiekanie laserowe (działanie mechanizmu przedstawia film firmy 3D Systems), które jest niedrogim, ale jednym z lepszych sposobów drukowania w trzech wymiarach.

Sama metoda nie jest droga, ale drukarki wykorzystujące tę technologię już tak — właśnie z powodu patentów, które hamują także rozwój konkurencji. Projektant Duann Scott, który pracuje w firmie drukującej w 3D na zlecenie — ShapeWays — w artykule na łamach Quartz zapowiada, że czeka nas wysyp niedrogich, a nawet otwartoźródłowych drukarek 3D. Jego zdaniem w przyszłym roku powtórzą się wydarzenia, jakie miały miejsce po wygaśnięciu patentu na osadzanie topionego materiału kilka lat temu. Cena drukarek korzystających z tej technologii spadła z 14 tysięcy dolarów w 2008 roku do 300 dolarów obecnie. To pozwoliło na rozkwit drukowania 3D na własne potrzeby oraz nawet małą produkcję.

Wspomniany artykuł zwraca także uwagę na Chiny — giganta wszelkiej produkcji, który nie tylko wprowadza na rynek drukarki 3D, ale także prowadzi badania nad technologiami. W 2012 chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych ufundowało 10 ośrodków badawczych, które będą eksplorować nowe możliwości.

„Zakochany słoń” ze sklepu Shapeways
„Zakochany słoń” ze sklepu Shapeways

Zapotrzebowanie rośnie. Firma Shapeways, która oferuje możliwość wydrukowania własnych projektów, gotowych do użycia lub na sprzedaż, na dobrej jakości drukarkach, ma za mało sprzętu, aby obsłużyć klientów. Obecnie czas oczekiwania wynosi ponad 2 tygodnie, co kłóci się z ideą natychmiastowej produkcji, jaką mają zapewniać drukarki 3D.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)