Czy Apple usunie Findera?

Czy Apple usunie Findera?

31.03.2010 14:11, aktualizacja: 31.03.2010 19:23

Finder - menedżer plików, jeden z podstawowych programów w Mac OS X. Bez niego pracy na folderach i plikach nie wyobrażają sobie właściciele Maków. Wkrótce może zniknąć - twierdzi jeden z byłych pracowników firmy.

Mac OS X bez Findera? Taka teza wydaje się być mało prawdopodobna. Jednak zdaniem Sachina Agarwala Finder jest martwy. Były pracownik Apple’a, twórca serwisu Posterous, jest zdania, że następna wersja systemu Mac OS X może być pozbawiona podstawowego menadżera plików. Kiedy otwierasz iTunes, widzisz swoją muzykę. Kiedy otwierasz iPhoto, widzisz swoje zdjęcia. Kiedy otwierasz Maila, widzisz swoje e-maile. Gdzie to wszystko jest przechowywane? - pyta retorycznie Agarwal i sam sobie odpowiada - nikogo to nie obchodzi. Przeciętnym użytkownikom komputerów nie zależy wcale na manipulowaniu plikami czy folderami. Żądają natomiast szybkiego dostępu do danych. W takim razie, po co im Finder?

Menadżery plików powoli przechodzą do lamusa - twierdzi Agarwal. W przyszłości korzystać będziemy z pakietów aplikacji, które będą jednocześnie bibliotekami i narzędziami do edycji materiałów. Dzięki temu nikt nie będzie musiał się przejmować, w którym miejscu zapisał dokument albo gdzie znajduje się katalog ze zdjęciami z wycieczki. Ten model sprawdza się zresztą w iPhone’ach, a wkrótce skorzystają z niego także użytkownicy iPadów. Ponadto, dowodzi Agarwal, pliki coraz częściej przechowywane są nie na dysku, ale w chmurze obliczeniowej. Korzystając z MobileMe czy podobnych usług, użytkownik nie musi przejmować się ani miejscem położenia plików, ani tym ile zajmują pamięci komputera.

W 1998 r. Apple zabił dyskietki - stwierdza Agarwal. Wycofanie menadżerów plików, pulpitu i obecnego sposobu korzystania z plików zajmie firmie trochę więcej czasu. Wszystko jednak wskazuje na to, że przyszłe wersje Mac OS X zbliżone będą bardziej do iPhone OS, niż do dotychczasowych systemów operacyjnych. Innymi słowy, czas pożegnać się ze standardowym pulpitem.

Z pełnym tekstem na temat Findera można zapoznać się na stronie Agarwala. Artykuł dostępny jest w języku angielskim.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)