Czy iOS zastąpi Mac OS X?

Czy iOS zastąpi Mac OS X?

01.02.2010 14:48

Najnowszy produkt Apple’a, iPad, wykorzystuje zmienione oprogramowanie dla telefonów iPhone. Zapewne niedługo programiści z Cupertino przygotują wspólny system dla obu urządzeń. Analitycy zastanawiają się, czy nowy OS będzie również dostępny dla Maków.

Według niepotwierdzonych informacji, iPhoneOS ma zostać przemianowany na iOS. Jeśli Apple planuje wprowadzić dotykowe ekrany w swoich komputerach, system byłby idealnym rozwiązaniem. Michael Brown z serwisu Neowin snuje rozważania na temat ewentualnych zmian w oprogramowaniu. Jego zdaniem wprowadzenie iOS mogłoby być powodowane ogromnym sukcesem App Store. Skoro aplikacje dla iPhone’ów sprzedają się tak dobrze - dlaczego nie wprowadzić czegoś podobnego dla Maków?

Kolejny powód to wspomniane ekrany dotykowe, które - być może - w niedługim czasie zostaną wprowadzone do komputerów przez Apple’a. Jednak, zauważa Brown, udostępnienie iOS dla Maków wiązałoby się też z problemami. Pierwszy z nich to brak wielozadaniowości w systemie dla iPhone’ów i iPadów. Kolejna sprawa to dostosowanie do ekranu. Jeśli iOS miałby być również dla Maków, deweloperzy znowu musieliby przerabiać aplikacje tak, aby można wyświetlać je na większych ekranach.

Mimo tego Apple może zdecydować się na wprowadzenie iOS dla Maków - twierdzi Brown. Przede wszystkim dlatego, że Mac OS X nie jest dostosowany do ekranów dotykowych. Nie chodzi tu tylko o technologię, ale o filozofię. System ten został stworzony dla osób korzystających z myszek i touchpadów. Jeśli natomiast Apple chciałby wprowadzić ekrany dotykowe w swoich komputerach, interfejs OS X musiałby zostać mocno zmieniony. Zamiast tego lepiej wprowadzić iOS.

Po więcej informacji i przemyśleń na temat oprogramowania Apple’a i ewentualnego wprowadzenia ekranów dotykowych w Makach odsyłamy do oryginalnego tekstu Browna w serwisie Neowin.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)