Czy klienty e‑mail są jeszcze potrzebne?

PostBox - widok ogólny
PostBox - widok ogólny

22.06.2011 09:55, aktual.: 22.06.2011 10:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Różnice między webowymi a tradycyjnymi klientami poczty e-mail widoczne są gołym okiem. Praca w trybie offline, możliwość przechowywania poczty w pamięci komputera czy obsługa wielu kont pocztowych - to niektóre z zalet programów do obsługi e-maili. Problem w tym, że coraz częściej to właśnie webowe aplikacje oferują więcej ciekawych funkcji i udogodnień. Czy tradycyjne klienty poczty e-mail są jeszcze dzisiaj potrzebne? Spróbujmy przyjrzeć się kilku ciekawym rozwiązaniom. Części z nich nie znajdziemy w klientach poczty dostępnych za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Wybraliśmy pięć programów, które mogą z powodzeniem stanowić alternatywę dla webowych klientów e-mail. Jak łatwo zauważyć, nie są to najpopularniejsze rozwiązania w rodzaju Outlooka czy Thunderbirda. Staraliśmy się raczej zaprezentować mniej znane, acz oferujące ciekawe funkcje aplikacje.

Poczta jak marzenie, czyli DreamMail

Na początek przyjrzyjmy się aplikacji DreamMail obsługującej liczne protokoły (niestety, nie IMAP), pocztę Gmail i Yahoo! a także posiadającej funkcje antyspamowe czy podgląd wiadomości online za pomocą Webmaila. DreamMail oferuje jednak kilka ciekawych rozwiązań, na które nieczęsto natkniemy się w webowych klientach poczty. Jednym z przykładów jest odczytywanie kanałów RSS z poziomu aplikacji. Podobna funkcja jest co prawda dostępna opcjonalnie w Gmailu, jednak poza tym nieczęsto pojawia się w webowych aplikacjach. Dzięki wyświetlaniu RSS w formie poczty możemy w szybki i prosty sposób zapoznać się z najważniejszymi wiadomościami.

  • DreamMail - widok ogólny
  • DreamMail - tworzenie konta
[1/2] DreamMail - widok ogólny

Ciekawą funkcją są również szablony wiadomości. Nie chodzi tutaj o automatyczne odpowiedzi, jakie często oferują programy do obsługi poczty, ale wirtualne papaterie, które wzbogacą nasz przekaz. Oprócz gotowych schematów, DreamMail oferuje również ich edycję, a także import i eksport. Do stworzonych przez siebie motywów możemy dodawać automatyczne odpowiedzi, a także multimedia. Oprócz tego możemy zarządzać podpisami, dodając je do domyślnego szablonu lub bezpośrednio do wysyłanej wiadomości. Kolejna ciekawa funkcja to „żółte karteczki”, czyli krótkie notatki, które możemy zapisać bezpośrednio na pulpicie. Warto odnotować fakt, że aplikacja dostępna jest w języku polskim.

Najciekawsze funkcjeobsługa kanałów RSSszablony wiadomościzarządzanie podpisami„żółte karteczki”Wszystko pod ręką, czyli eM ClientDobrze jest, kiedy klient poczty oprócz podstawowych funkcji oferuje także inne, przydatne w pracy narzędzia — na przykład kalendarz albo dostęp do książki adresowej. Takim rozwiązaniem może być eM Client. Program oprócz obsługi standardowych protokołów pocztowych oferuje również szyfrowanie połączeń SSL czy ustawianie reguł i filtrów dla otrzymywanej poczty. Ciekawym rozwiązaniem jest rozszerzenie funkcji programu o podręczny kalendarz, w którym możemy notować wydarzenia otrzymane e-mailem. Oczywiście to żadna rewolucja. Użytkownicy Gmaila czy Yahoo! Mail również mają zaoferowany dostęp do kalendarza. W przypadku eM Clienta jest on jednak częścią aplikacji, nie zaś zewnętrznym narzędziem.

  • eM Client - widok ogólny
  • eM Client - tworzenie e-maila
[1/2] eM Client - widok ogólny

Kolejne ciekawe rozwiązanie to lista zadań, dzięki której możemy zapisać najważniejsze spotkania, umówione imprezy czy listę zakupów. eM Client umożliwia również synchronizację ustawień ze smartfonem (iOS i Android). Kolejne przydatne funkcje to obsługa komunikatorów takich jak ICQ, MSN, Facebook chat czy AOL, możliwość importu ustawień z Gmaila albo Outlooka. Użytkownicy, którzy zapragną dodatkowych rozwiązań, mogą zainstalować sobie widżety znacznie rozszerzające funkcje programu. Wśród nich znajdują się na przykład RSS Widget czy narzędzie umożliwiające integrację ze Skype. Z kolei dzięki integracji z Google Translate możemy w prosty sposób tłumaczyć wysyłane i otrzymywane wiadomości e-mail. Niestety eM Client nie przemówi do nas w naszym rodzimym języku, co jest jego główną wadą.

Najciekawsze funkcjekalendarz i książka adresowalista zadańsynchronizacja ustawień ze smartfonemwidżetyPrzenośny klient poczty, czyli i.ScribeJeżeli dosyć mamy rozbudowanych klientów e-mail oferujących niezliczone i często w ogóle niepotrzebne funkcje, warto zwrócić się ku czemuś prostszemu. Dobrym wyborem może być i.Scribe, polskojęzyczny program cechujący się niewielkimi rozmiarami, minimalistycznym interfejsem i szybkością działania. Co więcej, aplikację możemy wszędzie zabrać ze sobą, bowiem nie wymaga ona instalacji. i.Scribe może być przenoszony na dowolnym nośniku, na przykład takim jak pendrive. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy rozstawać się z naszą pocztą podczas podróży — w pewnym sensie łączymy zalety tradycyjnego programu pocztowego z aplikacją w chmurze. Program uruchamia się szybko, zajmuje niewiele pamięci i dostępny jest dla popularnych platform (Windows, Linux i Mac OS X).

  • i.Scribe - kalendarz
  • i.Scribe - tworzenie e-maila
[1/2] i.Scribe - kalendarz

Dużą zaletą programu jest możliwość jego rozbudowy. Za pomocą dodatków dodamy niezbędne opcje jak chociażby automatyczne pakowanie e-maili do formatu ZIP. Możemy dodawać słowniki, sprawdzanie pisowni, szyfrowanie wiadomości czy współpracę z popularnymi przeglądarkami internetowymi. Ważną funkcją dostępną w ramach i.Scribe jest możliwość eksportu danych - nie tylko kontaktów, ale również na przykład kalendarza. Program obsługuje takie formaty jak MBOX, EML, vCard, vCal/iCal a także CSV. Niestety, program ma też swoje ograniczenia. Wersja bezpłatna pozwala na skonfigurowanie tylko jednej skrzynki e-mail oraz nie oferuje obsługi grup dyskusyjnych.

Najciekawsze funkcjeminimalistyczny interfejsuruchamianie z USBliczne dodatkieksport danychZarządzanie załącznikami, czyli PostboxWprawdzie Postbox jest dostępny w wersji płatnej (i jako 30-dniowy trial), to jednak jego twórca udostępnił także wersję darmową - Postbox Express. Zacznijmy może od najciekawszej funkcji, jaką oferuje aplikacja. Jest nią możliwość tworzenia bibliotek zawierających załączniki do e-maili. Oznacza to tyle, że nie musimy przeszukiwać wśród zapisanych wiadomości, aby odnaleźć interesujący nas dokument czy zdjęcia. Są one automatycznie katalogowane w osobnej bibliotece, co znacznie ułatwia nawigację. Wyszukiwanie jest jednym z ważniejszych punktów w Postboksie. Autorzy programu postawili na szybkie i dokładne odnajdywanie wiadomości, dlatego też oprócz standardowego okienka wyszukiwania możemy skorzystać z zaawansowanych opcji. Dostępne są również różne opcje układu wiadomości - widok konwersacji, tematów czy sortowanie według daty.

  • PostBox - widok ogólny
  • PostBox - widok ogólny (Mac OS X)
[1/2] PostBox - widok ogólny

Od wersji 2.0 wprowadzono obsługę grup, dzięki czemu w osobnych katalogach możemy przechowywać wiadomości z różnych kont. Oczywiście, podobnie jak większość współczesnych klientów poczty e-mail, również Postbox oferuje użytkownikom integrację z usługami społecznościowymi. Wśród nich możemy wysyłać wiadomości do Twittera czy zmieniać status na Facebooku. Osoby, które chciałyby rozszerzyć możliwości programu, mogą skorzystać z licznych dodatków. Niestety nie wszystkie funkcje dostępne w pełnej wersji Postboksa występują w darmowym Postboksie Express. Nie skorzystamy na przykład z wyszukiwania obrazków w bibliotece załączników ani z szybkich odpowiedzi. Pełna lista różnic między obiema wersjami programu dostępne są na stronach producenta.

Najciekawsze funkcjebiblioteki załącznikówzaawansowane wyszukiwanieintegracja z usługami społecznościowymiStawiamy na konfigurację, czyli TheBat!Wielu użytkowników ceni sobie nie te programy, które oferują ciekawe rozwiązania, ale takie, gdzie sami możemy wybierać interesujące nas funkcje. Takim osobom do gustu powinien przypaść TheBat! - klient poczty e-mail przeznaczony do zaawansowanej pracy. Aplikacja w swojej podstawowej formie świetnie może być wykorzystywana przez początkujących użytkowników, jednak mnogość ustawień i opcji konfiguracyjnych powinny zadowolić nawet największych malkontentów.

  • TheBat! - tworzenie e-maila
  • TheBat! - ustawienia konta
[1/2] TheBat! - tworzenie e-maila

W TheBat! możemy skorzystać z licznych dodatków, także w polskiej wersji językowej, takich jak na przykład wtyczka antyspamowa czy obsługa Google Desktop. Dostępne są rozszerzenia wprowadzające możliwość korzystania z kanałów RSS, zapisywania konfiguracji kont, a nawet uruchamianie makropoleceń pisanych w Pythonie. TheBat! pozwala również na wyszukiwanie załączników do e-maili, korzystanie z grup dyskusyjnych czy modyfikowanie interfejsu programu. Użytkownik może zmieniać skróty klawiszowe, jak również paski narzędziowe i paski menu. Przesyłane wiadomości mogą być szyfrowane. Dla aplikacji dostępny jest Podręcznik użytkownika programu TheBat! stworzony przez polską społeczność fanów aplikacji. Od niedawna twórca programu pracuje również nad rozwiązaniami dla urządzeń mobilnych, toteż niedługo zapewne będziemy mogli skorzystać z TheBat! w smartfonach.

Najciekawsze funkcjemożliwość konfiguracji programuliczne dodatkiwyszukiwanie załącznikówszyfrowanie poczty Który klient lepszy?Dawno już minęły czasy, kiedy najczęściej używanymi klientami poczty był Outlook i Thunderbird. Dzisiaj użytkownicy mają dostęp do szerokiej gamy programów, ale też coraz częściej ograniczają się do odbierania e-maili z webowej skrzynki pocztowej. Liczy się wygoda i łatwość dostępu. Wciąż jednak widoczna jest różnica w palecie opcji oferowanych przez tradycyjne klienty i stosunkowo małą liczbą (choć ciągle wzrastającą) funkcji w ramach aplikacji webowych. W przyszłości zapewne różnice te będą jeszcze mniejsze, a jeśli rację ma Google - wkrótce będziemy korzystać jedynie z rozwiązań w chmurze obliczeniowej.

Zapraszamy do dzielenia się swoimi opiniami w komentarzach. Zaproponowaliśmy tylko kilka programów spośród naprawdę wielu interesujących aplikacji. Zapewne czytelnicy bez problemu będą w stanie podpowiedzieć również inne, ciekawe rozwiązania. Zachęcamy też do próby odpowiedzi na pytanie, która forma korzystania z poczty jest lepsza? Tradycyjny program desktopowy, czy dostęp do e-maili z poziomu przeglądarki internetowej?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Komentarze (90)