D‑Link DWR‑510 — 2 w 1 dla mobilnych

D-Link DWR-510 — 2 w 1 dla mobilnych

01.09.2011 17:55, aktual.: 14.09.2011 14:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dostęp do Internetu przez sieci komórkowe, za pośrednictwem takich usług jak Blueconnect, iPlus czy Orange Free, cieszy się coraz większą popularnością. Korzystając z modemu zamontowanego wewnątrz notebooka, czy też podpiętego do portu USB możemy nieskrępowanie serfować po zasobach Sieci gdzie tylko przyjdzie nam na to ochota — o ile naturalnie pozwala na to zasięg naszego operatora. Problem pojawia się gdy dostęp do Internetu chciałoby mieć naraz kilka osób spędzających wspólnie czas, chociażby na wakacjach.

Obraz

Z myślą o takich właśnie sytuacjach D-Link zaprojektował Le petit router (DWR-510) — modem 3G ze zintegrowanym routerem bezprzewodowym w formie klucza USB. Petit oznacza po francusku maleńki, co w pełni oddaje rozmiary urządzenia. Przy długości 9 cm jest on niewiele większy od „zwykłych” modemów 3G czy pendrive'ów. Niestety obudowa DWR-510, choć zaprojektowana estetycznie, wykonana jest z plastiku typu piano-black, błyskawicznie łapiącego odciski palców. W urządzeniu, które ze swej natury jest często podłączane / odłączane to nienajlepszy pomysł. Większych uwag nie można mieć natomiast do konstrukcji obudowy — dioda sygnalizująca pracę jest dobrze widoczna, gniazdo SIM łatwo dostępne (choć przykrywająca je klapka chodzi trochę zbyt lekko), a pomysłowa, obrotowa wtyczka USB pozwala na zamontowanie klucza pod dowolnym kątem w stosunku do obudowy, co jest wygodne gdy trzymamy notebooka na kolanach.

No dobrze, ale jak to działa? D-Link DWR-510 ma 2 tryby pracy — jako modem 3G i router, wyboru dokonuje się przełącznikiem z boku obudowy. Na pierwszy ogień sprawdziliśmy modem. Mimo braku polskiej instrukcji instalacja, jak i późniejsza obsługa, jest banalna. Sterowniki instalują się automatycznie z pamięci wewnętrznej urządzenia (jakby co jest jeszcze płyta CD), a wraz z nimi D-Link Connection Manager pozwalający jednym kliknięciem myszy połączyć się z Internetem. Ustawienia trzech najważniejszych operatorów (Orange, Plus, Era/T-Mobile) wykrywane są automatycznie. Nie trzeba więc męczyć się z konfiguracją, wpisywać żadnych krzaczków czy haseł, których oczywiście nigdy się nie pamięta, gdy jest taka potrzeba. Modem pozwala teoretycznie osiągnąć prędkość maksymalnie 7,2 / 5,76 Mbps (download / upload) — jest to jednak oczywiście uwarunkowane lokalnymi możliwościami sieci. Mi udało się dobić do 4,6 Mbps.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Zgodnie z oczekiwaniami sprawuje się również router. Co prawda możliwości konfiguracyjne w tym trybie ograniczają się w zasadzie do podstawowych ustawień sieci (nazwa punktu dostępowego, numer kanału, hasło, tryb szyfrowania, w tym WPA(2)-PSK itp.), a także ewentualnie dodania zaufanych adresów MAC, jednak w tego typu urządzeniu nic więc nie potrzeba. Router jest certyfikowany w trybach 802.11b/g, ale pracuje też w niepełnym n — prędkość jest ograniczona do teoretycznych 65 Mbps. W praktyce maksymalny zmierzony przeze mnie transfer (pomiędzy dwoma komputerami) nie przekraczał 7,2 Mbps, do udostępniania Internetu to jednak w zupełności wystarcza. Nie można też specjalnie narzekać na zasięg (nawet kilkanaście metrów w pomieszczeniach), ani na opóźnienia w transmisji poprzez router (50-60 ms). Oczywiście mogło być lepiej, ale trzeba pamiętać, że to nie pełnowartościowy router tylko zminiaturyzowane urządzenie na USB.

To co robi router D-Linka można zrobić i na inne sposoby — np. dźwigając niezależny router (ale trzeba mieć gniazdko), przy wykorzystaniu technologii Intel My WiFi (ale trzeba mieć odpowiedniego notebooka i modem 3G), czy tworząc punt dostępowy na smartfonie (ale trzeba mieć odpowiedniego smartfona). Korzystając z DWR-510 można to wszystko zrobić po prostu łatwiej i to jest jego główna zaleta. W zasadzie DWR-510 ma tylko dwie wady — dostępność i cenę. To całkowicie nowy produkt, którego nie można jeszcze kupić. Ma to się jednak niedługo zmienić — produkt będzie dostępny w sprzedaży już za miesiąc, w sugerowanej cenie detalicznej 449 zł.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)