Decyzja zapadła, Facebook wejdzie na giełdę

Decyzja zapadła, Facebook wejdzie na giełdę

01.02.2012 12:36, aktualizacja: 22.09.2014 16:50

Spodziewaliśmy się tego od dłuższego czasu — Facebook ma zamiar zebrać dodatkowy kapitał poprzez wprowadzenie akcji spółki na giełdę. Jest to najbardziej wyczekiwany debiut giełdowy w świecie technologii w ostatnich latach.

Według źródeł będących blisko zarządu Facebooka, na ostatnim spotkaniu zarządu zatwierdzono decyzję o IPO (Initial Public Offering), czyli pierwszej oferty publicznej. Analitycy oczekują, że już dziś lub jutro do odpowiednich organów trafią dokumenty Facebooka związane z emisją akcji tej spółki.

350013688859813825

Nie wiadomo jeszcze jak będą przedstawiały się akcje Facebooka w liczbach. Według AllThingsD oferta będzie miała wartość dużo poniżej rozdmuchanej przez media, kosmicznej kwoty 100 miliardów dolarów, i prawdopodobnie wyniesie około 10 miliardów. Według New York Times i International Financing Review Facebook zamierza poprzez sprzedaż akcji zgromadzić jedynie 5 miliardów dolarów. Jeśli jednak Facebook zdecyduje się na emisję akcji o łącznej wartości wynoszącej więcej niż 5 miliardów i znajdą się chętni na ich kupno, będzie to największy debiut giełdowy wśród firm technologicznych. Tym samym pobity zostanie rekord należący do Infineon Technologies, który w 1999 roku zgromadził kapitał powyżej 5 miliardów dolarów (źródła podają od 5,23 do 5,9 miliarda) podczas swojego IPO.

Debiutem Facebooka zajmie się Morgan Stanley, choć o opiekę nad firmą Zuckerberga starał się również Goldman Sachs. Zabieganie o względy firmy przez najlepszych graczy w lidze IPO zdecydowanie podnosi prestiż wydarzenia i zwraca oczy świata na Facebooka. Według niektórych będzie to giełdowy debiut roku.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)