Deepin 15.5: piękny chiński Linux „wie czego chcesz, daje to, czego potrzebujesz”

Deepin 15.5: piękny chiński Linux „wie czego chcesz, daje to, czego potrzebujesz”

Deepin 15.5: piękny chiński Linux „wie czego chcesz, daje to, czego potrzebujesz”
30.11.2017 23:48

Chińską dystrybucję deepin wielu uważa za najpiękniejszegodesktopowego Linuksa, jakiego w ogóle można znaleźć. Bazujący naDebianie system z autorskim pulpitem Deepin Desktop faktycznie robiwrażenie, a wydana dzisiaj jego najnowsza wersja, deepin 15.5, jestpo prostu czymś, co chce się zainstalować choćby na chwilę, bychociaż się pobawić. Biorąc jednak pod uwagę jakośćstworzonego oprogramowania – niewykluczone, że wiele osóbzdecyduje się przy deepinie pozostać. Oto krótki przeglądnajciekawszych nowości.

350207315481421761

Zacznijmy od podstawowych komponentów systemowych, któreoczywiście odświeżono. Kernel 4.9.57, systemd 234, xorg 1.19.3,glibc 2.24 i gcc 6.3.0 nie są oczywiście niczym najnowszym, alesprawdzone wersje zapewniaja stabilną pracę. Sięgnięto za to ponajnowszą wersję programu rozruchowego grub (2.02), przynoszącegowsparcie dla wielu nowych systemów plików, nowe menu graficzne,obsługę wolnego firmware Coreboot i wieleinnych ciekawostek.

Nad tym linuksowym rdzeniem dostajemy liczne zmiany związane zpulpitem, ustawieniami, instalacją oprogramowania i domyślnymiaplikacjami. Po pierwsze więc deepin 15.5 zapewnia pełne wsparciedla wyświetlaczy HiDPI, poprawnie skalując zarówno aplikacje Gtkjak i Qt. Interfejs, fonty i ikony mają wyglądać pięknie iharmonijnie na ekranach wysokiej rozdzielczości.

350207315481618369

W systemie pojawiły się aplikacje Deepin Clone, do klonowania,kopiowania i odtwarzania dysków i partycji, oraz Deepin Recovery, doodzyskiwania dysków i partycji. Obsługiwane są teraz logowanie iodblokowywanie ekranu przez czytnik linii papilarnych, co ciekawedziała on też z terminalem, można więc dostać uprawnienia rootaprzykładając kciuk do czytnika.

Dodano narzędzie do łatwego tworzenia hotspotów – komputer zodpowiednią kartą sieciową może stać się punktem dostępowymWi-Fi dla innych urządzeń. Można oczywiście skonfigurować swójSSID, szyfrowanie i inne funkcje sieciowe.

deepin 15 5 New Features

W ustawieniach można teraz wprowadzić swoją lokalizacjęgeograficzną, a system zacznie automatycznie dostosowywać kolory itemperaturę barwną do godziny, odfiltrowując wieczorem niebieskieświatło i chroniąc w ten sposób wzrok.

Deepin staje się kolejną dystrybucją, która postawiła naformat Flatpak. Nie tylko zapewniono możliwość instalowaniaaplikacji w takich paczkach, ale też dodano do Flatpaka wsparcie dlakomponentów pulpitu Deepin Desktop. Same zaś aplikacje z zestawuDeepin Family zyskały sporo drobnych usprawnień.

350207315482011585

Z pełną listą zmian możecie zapoznać się na stroniedystrybucji. Obraz ISO dla 64-bitowych komputerów x86znajdziecie tutaj.Zapraszamy do zabawy, a niezdecydowanym polecamy obejrzeć oficjalnyklip wideo, reklamujący najnowsze wydanie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (386)