Deweloperzy Silverlighta zaniepokojeni rozwojem Windows 8

09.06.2011 13:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

„Deweloperzy, deweloperzy, deweloperzy” - słynne zawołanie Steve’a Ballmera może obrócić się przeciwko niemu. Programiści korzystający z Silverlighta protestują przeciwko rozwiązaniom w Windows 8.

Powodem jest, jak można się domyślić, skupienie się Microsoftu na takich technologiach jak HTML5 czy JavaScript w najnowszym wydaniu swojego systemu. Firma z Redmond planuje, aby Windows 8 w wersji dla urządzeń przenośnych takich jak na przykład tablety, umożliwiał korzystanie z aplikacji webowych w HTML5. A co z Silverlightem? Deweloperzy wyrażają swój niepokój na oficjalnym forum platformy, zdecydowali się również na napisanie otwartego listu do Microsoftu. Problem był poruszany też na blogu Redmond Developers. Deweloperzy obawiają się, że twórca Windows 8 po prostu wycofa się z Silverlighta stawiając - podobnie jak Apple i Google - na alternatywne rozwiązania jak HTML5.

Dlatego też część z deweloperów, jak Nicholas Petersen, domaga się, aby w przyszłym wydaniu systemu Microsoftu aplikacje stworzone w Silverlighcie cieszyły się taką samą integracją z oprogramowaniem co te powstałe przy użyciu HTML5. Nie chodzi jedynie o zwykłą obsługę platformy, ale równoprawne traktowanie. Jaka będzie odpowiedź Microsoftu? Deweloperom przyjdzie poczekać do września, stwierdził przedstawiciel firmy, Pete Brown. Do czasu konferencji BUILD nie będzie żadnych ostatecznych decyzji w tym kierunku.

Jeżeli Microsoft postanowi skupić się na HTML5 - o czym może świadczyć dotychczasowy brak decyzji co do rozwoju Silverlighta - może to postawić w niewesołej sytuacji wielu deweloperów. Część z nich, jak na przykład twórca PayCycle, już zaczęła przenosić swoje usługi do HTML5. Ci jednak, którzy zainwestowali sporo czasu i pieniędzy w Silverlighta mogą być poważnie rozczarowani polityką Microsoftu.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (30)
Zobacz także