Dobre wyniki Microsoftu, ale nie tak dobre jak Apple

Dobre wyniki Microsoftu, ale nie tak dobre jak Apple

22.07.2011 11:58

Czwarty kwartał roku obrachunkowego zakończył się dobrymi wynikami finansowymi Microsoftu. Dobrymi, ale nadal gorszymi od zysków firmy Apple.

W minionym roku finansowym 2010/2011 (zakończonym z końcem czerwca) Microsoft uzyskał przychody rzędu 69,94 mld dolarów, czyli o 12% więcej niż w roku ubiegłym. Zysk operacyjny za rok obrachunkowy wyniósł 27,16 mld, a zysk netto - 23,15 mld dolarów. Z kolei w czwartym kwartale Microsoft zarobił na czysto 5,87 mld dolarów - głównie dzięki sprzedaży pakietu Office (3,6 mld zysku operacyjnego) i konsoli Xbox (zapewne dzięki popularności Kinecta). Tradycyjnie straty zanotował oddział usług internetowych, w ramach którego rozwijany jest na przykład Bing. Mimo niewielkiego wzrostu przychodów z wyszukiwarki, Microsoft stracił na interesach online w 2011 roku 2,6 mld dolarów. Niewiele natomiast zmieniło się z systemem Windows - pomimo sprzedanych 400 mln kopii Windows 7. Przychody z działu Windows Live i Windows spadły o 1% w porównaniu z zeszłym rokiem.

Microsoftowi udało się nieco przekroczyć oczekiwania analityków. Prawie 70 mld rocznych przychodów to dobry wynik, kiedy jednak porównać go z analogicznym okresem w firmie Apple, nie jest on już tak zachwycający. W tym samym czasie spółka Steve’a Jobsa uzyskała przychód ze sprzedaży swoich produktów o wysokości ponad 100 mld dolarów (licząc z 4 kwartałem 2010). Tak duży wzrost przychodów udało się osiągnąć firmie Apple ledwie w 4 lata - od czasu premiery pierwszego iPhone’a. Przez ten czas Microsoft stał w miejscu, nie potrafiąc zaoferować własnych innowacyjnych rozwiązań.

Mimo więc dobrych wyników finansowych, które potwierdzają mocną pozycję firmy na rynku, spółka Steve’a Ballmera w porównaniu z konkurencją nie wypada najlepiej. Skoro Apple potrafił za pomocą tylko dwóch produktów - iPhone’a i iPada - pokonać całą ofertę Microsoftu, nie świadczy to dobrze o gigancie z Redmond. Pytanie, czy potrafi on odpowiedzieć konkurencyjnymi produktami? Na razie Windows Phone 7 nie przyciągnął wielu klientów, zaś zapowiadany szumnie system Windows 8 dopiero czeka na swoją premierę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)