Dolnośląska policja zarekwirowała około tysiąca komputerów. Na celowniku fani polskich komedii

Dolnośląska policja zarekwirowała około tysiąca komputerów. Na celowniku fani polskich komedii

16.10.2015 14:58, aktual.: 19.10.2015 13:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na Dolnym Śląsku trwa akcja związana z pobieraniem plików niezgodnie z prawami autorskimi. Zakrojone na szeroką skalę śledztwo doprowadziło do zarekwirowania już blisko tysiąca komputerów osób korzystających z sieci torrent. Postępowanie świdnickiej prokuratury dotyczyć może mieszkańców miast w całym regionie.

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy jest w trakcie prowadzenia śledztwa dotyczącego niezgodnego z prawem autorskim pobrania z sieci torrent polskiego filmu komediowego „Wkręceni” z 2013 roku. Według opisu dostępnego w serwisie filmweb.pl, jego fabuła prezentuje się następująco: zwolnieni pracownicy fabryki samochodów postanawiają wydać swoje odprawy na szalony wyjazd do Warszawy. W małym miasteczku, gdzie się zatrzymują, przypadkowo zostają wzięci za biznesmenów. Co kto lubi.

Obraz

Mniej lubiane są zapewne wizyty organów ścigania w domach osób, które film pobrały z Sieci. Zgodnie z polskim prawem, które stanowi o nielegalności udostępniania plików objętych prawami autorskimi, w ramach śledztwa w tej sprawie świdnicka prokuratura zleciła zarekwirowanie komputerów osób, które mogły rozpowszechniać „Wkręconych”.

Pobieranie plików z sieci torrent wiąże się bowiem z jednoczesnym udostępnianiem ich innym użytkownikom. Zgodnie z dewizą ignorantia juris non excusat, niewiedza internautów i fanów polskiego kina komediowego o takim mechanizmie nie może stanowić ich usprawiedliwienia.

Nie wiadomo jeszcze na ile cała sprawa jest przejawem ścigania rzeczywistych wykroczeń, a na ile kolejnym przykładem copyright trollingu. Zwłaszcza, że część osób, które odwiedziła Policja jest przekonana o swojej niewinności. Niektórzy z nich mają w sprawie status świadków, innym zostały postawione zarzuty.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (159)