Dolnośląska policja zarekwirowała około tysiąca komputerów. Na celowniku fani polskich komedii

Dolnośląska policja zarekwirowała około tysiąca komputerów. Na celowniku fani polskich komedii

Dolnośląska policja zarekwirowała około tysiąca komputerów. Na celowniku fani polskich komedii
16.10.2015 14:58, aktualizacja: 19.10.2015 13:16

Na Dolnym Śląsku trwa akcja związana z pobieraniem plików niezgodnie z prawami autorskimi. Zakrojone na szeroką skalę śledztwo doprowadziło do zarekwirowania już blisko tysiąca komputerów osób korzystających z sieci torrent. Postępowanie świdnickiej prokuratury dotyczyć może mieszkańców miast w całym regionie.

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy jest w trakcie prowadzenia śledztwa dotyczącego niezgodnego z prawem autorskim pobrania z sieci torrent polskiego filmu komediowego „Wkręceni” z 2013 roku. Według opisu dostępnego w serwisie filmweb.pl, jego fabuła prezentuje się następująco: zwolnieni pracownicy fabryki samochodów postanawiają wydać swoje odprawy na szalony wyjazd do Warszawy. W małym miasteczku, gdzie się zatrzymują, przypadkowo zostają wzięci za biznesmenów. Co kto lubi.

350144218267936705

Mniej lubiane są zapewne wizyty organów ścigania w domach osób, które film pobrały z Sieci. Zgodnie z polskim prawem, które stanowi o nielegalności udostępniania plików objętych prawami autorskimi, w ramach śledztwa w tej sprawie świdnicka prokuratura zleciła zarekwirowanie komputerów osób, które mogły rozpowszechniać „Wkręconych”.

Pobieranie plików z sieci torrent wiąże się bowiem z jednoczesnym udostępnianiem ich innym użytkownikom. Zgodnie z dewizą ignorantia juris non excusat, niewiedza internautów i fanów polskiego kina komediowego o takim mechanizmie nie może stanowić ich usprawiedliwienia.

Nie wiadomo jeszcze na ile cała sprawa jest przejawem ścigania rzeczywistych wykroczeń, a na ile kolejnym przykładem copyright trollingu. Zwłaszcza, że część osób, które odwiedziła Policja jest przekonana o swojej niewinności. Niektórzy z nich mają w sprawie status świadków, innym zostały postawione zarzuty.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (159)