Donald Trump znowu uderza w Huawei. Wstrzymano około 150 licencji

Donald Trump znowu uderza w Huawei. Wstrzymano około 150 licencji

Trump zadaje kolejny cios Huawei /fot. GettyImages
Trump zadaje kolejny cios Huawei /fot. GettyImages
Arkadiusz Stando
18.01.2021 09:26

W ostatnich dniach swojej kadencji, prezydent USA Donald Trump próbuje swoich sił w niszczeniu życia chińskim firmom. Tym razem jego administracja powiadomiła dostawców Huawei, w tym Intela, od odrzuceniu niektórych licencji na handel.

To prawdopodobnie ostatnie uderzenie w Huaweia przez amerykański rząd. Dziesiątki firm telekomunikacyjnych podobno mają otrzymać zakaz zakupu podzespołów od chińskiego dostawcy, podaje Reuters. Rząd Trumpa miał rzekomo dokonać tego na przełomie kilku następnych miesięcy, ale przyspieszył proces ze względu na utratę władzy.

Przedstawiciele branży stwierdzili, że kilka departamentów nadal pracuje nad "konsekwentnym stosowaniem polityki licencyjnej w sposób chroniący bezpieczeństwo narodowe USA i interesy polityki zagranicznej". Stowarzyszenie Przemysłu Półprzewodników poinformowało, że Departament Handlu USA ma zamiar odrzucenia znacznej liczby licencji eksportowych do Huawei, a także cofnięcia wydanych wcześniej zezwoleń.

Źródła podają, że dotychczas zmiany uderzyły już w cztery firmy. Jedną z nich miała być japońska Kioxa (wcześniej Toshiba Memory Corp.), producent pamięci flash. Nie ujawniono jednak dokładnych skutków decyzji Departamentu Handlu, ze względu na tajemnice biznesowe. Informator Reutersa ujawnił także, że firmy czekały na licencje handlowe od wielu miesięcy, a zaledwie miesiąc przed końcem rządów, administracja postanowiła je odrzucić.

Donald Trump próbuje narobić chaosu na koniec swojej kadencji

W rzeczywistości, producenci prawdopodobnie nie mają się czego obawiać. Najpierw otrzymają bowiem informację o "intencji odmowy", na którą mogą odpowiedzieć w ciągu 20 dni. Następnie Departament Stanu ma 45 dni na ostateczny werdykt, a od niego każda z firm może odwołać się w ciągu kolejnych 45 dni. To oznacza, że sprawą zajmie się administracja Joe Bidena, co może odmienić los dotychczasowych decyzji.

Przed ostatnią decyzją stanów, firmy czekały na wydanie około 150 licencji na towary i technologie o wartości 120 miliardów dolarów. Aktualnie zostały one wstrzymane, bo nie wiadomo, czy powinny zostać przyznane. Kolejne wnioski na transakcje o wartości 280 miliardów dolarów dla Huawei nadal nie zostały nawet rozpatrzone.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (110)