Dostał SMS od Google. To misterne oszustwo wymierzone we właścicieli kont

Dostał SMS od Google. To misterne oszustwo wymierzone we właścicieli kont
Źródło zdjęć: © Unsplash.com | Daniel Romero
Konrad Siwik

12.01.2022 16:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cyberprzestępcy co rusz podszywają się pod różne instytucje i firmy, aby wyłudzić od nas dane. Tym razem padło na Google, a podszywanie się pod giganta technologicznego oszuści opanowali niemal do perfekcji.

Jak donosi serwis Sekurak, jeden z ich czytelników podesłał im zrzut ekranu ze smartfona przedstawiający SMS-a otrzymanego od Google. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w wiadomości znajdował się niebezpieczny link przekierowujący na złośliwą stronę internetową.

Gdyby tego było mało, w polu nadawcy rzeczywiście widnieje napis "Google", a sama fałszywa wiadomość trafiła do tego samego wątku, w którym znajdowały się już prawdziwe wiadomości od Google z kodami weryfikacyjnymi. Tak spreparowane oszustwo tzw. SMS spoofing może rzeczywiście namieszać w głowie nieuważnemu odbiorcy.

Obraz
© Sekurak

W treści wiadomości czytamy przetłumaczone z języka angielskiego: "Zawiesiliśmy twoje konto dla twojego bezpieczeństwa, aby móc dalej korzystać z naszych Usług, wyświetl i zaakceptuj naszą nową politykę". Po otrzymaniu takiego SMS-a warto od razu sprawdzić, czy nasze konto rzeczywiście zostało zawieszone. To najszybszy sposób, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Sam adres strony podany w wiadomości wygląda już podejrzanie i w żaden sposób nie jest powiązany z Google. Prawdopodobnie cyberprzestępcy łudzą się, że trafią na podatną ofiarę, która po wejściu na niebezpieczną witrynę poda swoje dane logowania do Google.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (25)
Zobacz także