Dostał SMS od Google. To misterne oszustwo wymierzone we właścicieli kont

Strona głównaDostał SMS od Google. To misterne oszustwo wymierzone we właścicieli kont
12.01.2022 16:31
Dostał SMS od Google. To misterne oszustwo wymierzone we właścicieli kont
Źródło zdjęć: © Unsplash.com | Daniel Romero

Cyberprzestępcy co rusz podszywają się pod różne instytucje i firmy, aby wyłudzić od nas dane. Tym razem padło na Google, a podszywanie się pod giganta technologicznego oszuści opanowali niemal do perfekcji.

Jak donosi serwis Sekurak, jeden z ich czytelników podesłał im zrzut ekranu ze smartfona przedstawiający SMS-a otrzymanego od Google. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w wiadomości znajdował się niebezpieczny link przekierowujący na złośliwą stronę internetową.

Luka w Google Docs. Hakerzy wykorzystują ją do phishingu
Luka w Google Docs. Hakerzy wykorzystują ją do phishingu

Gdyby tego było mało, w polu nadawcy rzeczywiście widnieje napis "Google", a sama fałszywa wiadomość trafiła do tego samego wątku, w którym znajdowały się już prawdziwe wiadomości od Google z kodami weryfikacyjnymi. Tak spreparowane oszustwo tzw. SMS spoofing może rzeczywiście namieszać w głowie nieuważnemu odbiorcy.

390023887812905818
Źródło zdjęć: © Sekurak

W treści wiadomości czytamy przetłumaczone z języka angielskiego: "Zawiesiliśmy twoje konto dla twojego bezpieczeństwa, aby móc dalej korzystać z naszych Usług, wyświetl i zaakceptuj naszą nową politykę". Po otrzymaniu takiego SMS-a warto od razu sprawdzić, czy nasze konto rzeczywiście zostało zawieszone. To najszybszy sposób, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Atak w Dokumentach Google. Podejrzane linki to phishing
Atak w Dokumentach Google. Podejrzane linki to phishing

Sam adres strony podany w wiadomości wygląda już podejrzanie i w żaden sposób nie jest powiązany z Google. Prawdopodobnie cyberprzestępcy łudzą się, że trafią na podatną ofiarę, która po wejściu na niebezpieczną witrynę poda swoje dane logowania do Google.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Komentarze (25)