Dostałeś SMSa o odcięciu prądu? Uważaj, to może być oszustwo

Dostałeś SMSa o odcięciu prądu? Uważaj, to może być oszustwo

Dostałeś SMSa o odcięciu prądu? Uważaj, to może być oszustwo
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
10.01.2022 15:54

Cyberprzestępcy nie rezygnują z jednej z popularniejszych metod wyłudzania pieniędzy oraz wrażliwych danych. Po raz kolejny rozsyłają do Polaków SMSy, w których straszą nieuregulowanymi rachunkami za energię elektryczną i odłączeniem prądu.

Jak donoszą nasi czytelnicy, przestępcy po raz kolejny sięgnęli po kampanię phishingową, w której podszywają się pod dostawców energii elektrycznej. Z różnych numerów telefonów rozsyłają wiadomości tekstowe o następującej treści: "na dzień 10.01 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej. Prosimy o uregulowanie należności".

Obraz
© Materiały WP

W SMSach można znaleźć również link przekierowujący do strony płatności. Witryna prosi o wybranie banku, a następnie podanie loginu. Po jego wpisaniu przychodzi kolejny SMS, tym razem ze specjalnym kodem, który trzeba wpisać na stronie internetowej. Właśnie w ten sposób można stracić zgromadzone oszczędności. Cyberprzestępcy przejmą je, korzystając np. z BLIKa.

Obraz
© Materiały WP

Tego typu wiadomości, to nic innego, jak kolejna próba wyłudzenia pieniędzy i wrażliwych danych. Dlatego nie należy klikać w przesłany link, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z ewentualnymi zaległościami w płatnościach za energię elektryczną warto skontaktować się bezpośrednio ze swoim operatorem.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)