Dostępny ePUAP2, a w nim odświeżony wygląd i sprawniejsze działanie

Dostępny ePUAP2, a w nim odświeżony wygląd i sprawniejsze działanie

17.08.2015 13:09, aktual.: 18.08.2015 13:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, znana lepiej jako ePUAP, w zasadzie od momentu premiery budziła wątpliwości użytkowników. Narzekano przede wszystkich na czas ładowania strony, błędy podczas logowania, przestarzały wygląd serwisu i mało wygodną nawigację. Dziś nastąpiła premiera ePUAP2, nowej odsłony serwisu, która ma ostatecznie rozwiązać te problemy.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Dzisiejsza premiera nie jest pierwszą aktualizacją systemu. Przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji twierdzili, że już poprzednia wersja, udostępniona 1 stycznia tego roku, zaradzi błędom w działaniu serwisu, które zgłaszali użytkownicy. Tak się jednak nie stało i na lipiec zapowiedziano kolejną aktualizację. Po publicznych testach, i z miesięcznym opóźnieniem, użytkownicy mogą już korzystać z nowej wersji.

Rzeczywiście, daleko idące zmiany są widoczne na pierwszy rzut oka. Diametralnie zmienił się bowiem wygląd serwisu, który znacznie lepiej spełnia standardy, jakie obowiązują aktualnie w internetowym wzornictwie. Przekłada się to także na funkcjonalność: nawigacja w serwisie jest znacznie bardziej przejrzysta, menu czytelniejsze.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nie wszystkie elementy interfejsu zostały do końca przemyślane i dopracowane. Dość mało intuicyjnym rozwiązaniem wydaje się na przykład prezentowanie wszystkich możliwych „spraw” niezależnie od urzędu. A zatem nawet, gdy dana instytucja nie oferuje rozwiązania danego interesu petenta, pozycja w jej menu i tak będzie się wyświetlać. Dopiero zapoznanie się z dodatkowymi informacjami może pozwolić użytkownikowi na poznanie konkretów. Jest to co prawda pojedynczy przykład, ale straty czasu, na jaką narażony jest w tym przypadku użytkownik, dało się łatwo uniknąć.

Jednak to nie przestarzały wygląd serwisu był największym problemem jego użytkowników. Nagminnie zdarzały się bowiem przeciążenia, serwis funkcjonował bardzo powolnie, czas ładowania się kolejnych podstron często przekraczał limit. Jak wynika z komentarzy testerów i pierwszych użytkowników, większość z tych problemów została rozwiązana, a ePUAP2 funkcjonuje znacznie szybciej i stabilniej. Przekonać się można o tym odwiedzając sam serwis.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)