Droga NSA, oddaj moje dane…

Droga NSA, oddaj moje dane…

Marcin Paterek
30.08.2013 18:46, aktualizacja: 02.09.2013 08:41

Sprawa PRISM ostatnio zauważalnie przycichła i National Security Agency najwyraźniej dąży do tego, by opinia publiczna znudziła się oczekiwaniem na kolejne przecieki. Taktyce przeczekania postanowił sprzeciwić się Yev Pusin — Amerykanin, który złożył do Agencji wniosek o… zwrot informacji zgromadzonych na jego temat.

350041003694122945

Oczywiście obyło się bez niespodzianki, bo NSA odrzuciła wniosek Pusina, uzasadniając decyzję stwierdzeniem, iż fakt istnienia lub nieistnienia odpowiednich danych jest w chwili obecnej utajniony zgodnie z zarządzeniem wykonawczym nr 13526 […]. Równocześnie przedstawiciele NSA pouczyli dowcipnego internautę, że Ustawa o Wolności Informacji (FOIA), na którą powoływał się w swoim wniosku, uwzględnia możliwość odmowy wydania informacji, jeśli zostały utajnione ze względu na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa lub stosunki międzynarodowe.

To jednak nie koniec, bo NSA nawiązała również do napiętej sytuacji politycznej, która powstała po ujawnieniu PRISM. Jak podkreślono w wysłanej Pusinowi odpowiedzi, pozytywne zaopiniowanie jego wniosku pozwoliłoby oponentom wyciągnąć wnioski na temat możliwości technicznych NSA, źródeł informacji czy stosowanych metod. Agencja broni się, że gdyby zaczęła udostępniać informacje, jej przeciwnicy po zebraniu wszystkich faktów mogliby zadać śmiertelny cios bezpieczeństwu narodowemu.

Ostatecznie nie wiadomo, czy NSA posiada jakiekolwiek informacje na temat Yeva Pusina. Niemniej jednak wysłana do niego odpowiedź sprowokowała kolejne pytanie: jak zachowa się Agencja, jeśli hakerzy złamią jej zabezpieczenia i wykradną zgromadzone dane? Czy zgodnie z ogólnie przyjętą praktyką poinformuje o wycieku i skontaktuje się z pokrzywdzonymi osobami? A może spróbuje zataić całą sprawę, ryzykując nagłośnieniem jej przez samych włamywaczy?

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)