Dropbox Paper dostępny – Dropbox właśnie rzucił rękawicę Dokumentom Google

Dropbox Paper dostępny – Dropbox właśnie rzucił rękawicę Dokumentom Google
30.01.2017 20:14
Dropbox Paper dostępny – Dropbox właśnie rzucił rękawicę Dokumentom Google

Jeszcze pod koniec roku 2015 pojawiły się pierwsze informacje, że Dropbox pracuje nad własnym edytorem tekstu online, oferującym możliwość pracy zespołowej. Paper, bo taką nazwę nosi usługa, właśnie wyszedł z fazy testów beta i dostępny jest na Androidzie, iOS-ie i w przeglądarkach.

Paper stanowić ma bezpośrednią odpowiedź na narzędzia Google – Dokumenty, które przechowywać i wspólnie edytować można na Dysku Google. Aplikacja jest oczywiście nierozerwalnie połączana z samym Dropboksem, na którym przechowywane są pliki. Bez zarzutu działa działa także możliwość dodawania komentarzy.

350194402494539713

Na razie za pomocą Paper można tworzyć jedynie dokumenty tekstowe, a w zasadzie rozbudowane notatki z załącznikami. Możliwe jest zatem formatowanie z wykorzystaniem kilku dostępnych stylów, tworzenie list wypunktowanych i numerowanych. Ponadto dostosować można także szerokość wcięcia, a także osadzić obrazek z pamięci urządzenia lub zdjęcie.

W górnej części widoku edycji znalazły się przyciski, które umożliwiają udostępnienie dokumentu innym użytkownikom Dropboksa, archiwizację, dodanie do ulubionych lub porzucenie śledzenia zmian. Powiadomieniom o takich aktywnościach, jak zaproszenia do edycji nowych dokumentów, poświęcony został oddzielny panel, co sprzyja czytelności.

Nieco bardziej rozbudowane są możliwości przeglądarki – osadzać można tu także tabele, odpowiednie formatowanie otrzymają także fragmenty kodu. W obu przypadkach należy natomiast pochwalić interfejs – Paper jest skrajnie minimalistyczny, a przez to czytelny i wygodny w użyciu. Tworzone dokumenty można organizować w foldery, dzięki którym uprawnienia można przyznawać zbiorczo.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Trudno jednak stwierdzić, aby Paper mógł na aktualnym etapie rozwoju na poważnie konkurować z Dokumentami Google. Łatwiej porównać go natomiast do Google Keep – to po prostu rozbudowany notatnik z funkcją pracy zespołowej, nie zaś konkurencja dla pakietu biurowego online. Dla mniej wymagających użytkowników może być jednak dobrym wyborem, przede wszystkim ze względu na łatwość obsługi i przejrzysty interfejs. Aplikacje na Androida i iOS-a znaleźć można w naszej bazie programów.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)