Drugie życie dla Chrome OS‑a: pełnoprawna obsługa aplikacji z Androida już wkrótce?

Drugie życie dla Chrome OS-a: pełnoprawna obsługa aplikacji z Androida już wkrótce?

25.04.2016 11:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się kilka systemów operacyjnych, które miały w założeniach z powodzeniem umożliwić wygodne korzystanie z Androida na komputerach, głównie za sprawą obsługi interfejsu okienkowego. Wiadomo już także, że system ten sam będzie umożliwiał przeglądanie aplikacji w okienkach od wersji N. Wygląda na to, że wkrótce konkurencja na tym polu istotnie się zaostrzy: sklep z aplikacjami Google Play trafi wkrótce do Chrome OS-a.

Takie informacje zostały opublikowane na Reddicie. Według nich, testowa wersja systemu Chrome OS-a posiadała w ustawieniach możliwość włączenia funkcji „Pozwól uruchamiać aplikacje Androida na twoim Chromebooku”. Mowa o kompilacji 51.0.2699.0 dostępnej w deweloperskim kanale aktualizacji. Zaznaczenie tej opcji nie przyniosło żadnych doraźnych rezultatów, a sama pozycja szybko zniknęła z listy dostępnych funkcji.

Oczywiście uruchomianie aplikacji z Androida na stacjonarnym systemie Google było już możliwe wcześniej – sposób na to opisywaliśmy przy okazji premiery Acera Chromebooka 13. Wymagało to jednak między innymi ponownego montażu systemu plików, instalacji Java Script Node.js czy konwersję plików APK. Dziś mamy jednak do czynienia najpewniej z graficznym interfejsem sklepu, który ma umożliwić uruchamianie aplikacji z Androida nawet najmniej doświadczonym użytkownikom, najpewniej przez dostępność Google Play jako aplikacji.

Obraz

Oznacza to, że od grudnia 2014 roku poczyniono spore postępy w rozwoju i popularyzowaniu wśród programistów narzędzia App Runtime for Chrome. Trudno jednak liczyć na to, że w momencie premiery stabilnej 51 wersji Chrome’a będziemy mieli do czynienia z tą samą czy choćby zbliżoną liczbą aplikacji do tej, jakie dostępna jest na urządzeniach mobilnych. Nie ma jedna wątpliwości, że będzie ona rosnąć, a to może spowodować spore zamieszanie nie tylko wśród systemów bazujących na Chromium OS, ale także licznych okienkowych forków Androida.

W zeszłym tygodniu Chrome OS w wersji 51 trafił do kanału beta, należy się zatem spodziewać, że w ciągu najbliższych dni, a najpóźniej tygodni, dostępna będzie jego stabilna wersja. Nie jest jednak wcale pewne, czy Google Play trafi do tego systemu już przy okazji jej premiery. Świetną okazja do pochwalenia się nowymi możliwościami Chrome OS-a, które mogą mu zapewnić ogromny sukces, będzie konferencja Google I/O. Ta rozpocznie się 18 maja.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)