Duch ZX Spectruma w klawiaturze zaklęty, czyli coś dla fanów retro już w sklepach

Duch ZX Spectruma w klawiaturze zaklęty, czyli coś dla fanów retro już w sklepach

Duch ZX Spectruma w klawiaturze zaklęty, czyli coś dla fanów retro już w sklepach
07.09.2015 13:40

Wiele osób rozpoczynało przygodę z komputerami osobistymi od klasycznego modelu ZX Spectrum, z charakterystycznymi gumowymi klawiszami. Niejeden do tej pory z głowy wyrecytuje linijki kodu odpowiedzialne za rysowanie kształtów geometrycznych w BASICu. Jeżeli któryś z takich fanów retro poszukuje teraz stylowej klawiatury bluetooth do użytku z nowoczesnymi sprzętami, pewnie ucieszy się, że do oficjalnej sprzedaży wszedł właśnie wynalazek nazwany Recreated Sinclair ZX Spectrum.

Introducing the Recreated ZX Spectrum HD

W 2013 roku ogłoszono zbiórkę na gadżet, mający wiernie odwzorowywać doznania płynące z używania niezapomnianej konstrukcji rodem z Wielkiej Brytanii. Początkowo chodziło wyłącznie o stylowy kontroler dla jednej aplikacji pod systemy Android oraz iOS, w której kupowałoby się emulowane hity sprzed kilku dekad. Ostatecznie projekt bardziej się otworzył na potrzeby użytkowników, stając się po prostu wielofunkcyjną klawiaturą, wzbogaconą dodatkowo o środowisko programistyczne Sinclair BASIC. Produkt dostępny w internetowych sklepach od 85 funtów sprzedawany jest także w zestawie z kultowymi grami, w tym Chuckie Egg, do pozyskania ze specjalnej aplikacji.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wizualnie edycji Recreated (z powodów licencyjnych nie dało się sprzętu po prostu nazwać ZX Spectrum) bardzo blisko przypomina pierwowzór. Różnice są w zasadzie kosmetyczne, od nieco mniejszych wymiarów, po wyraźnie odcinające się na plastiku logo, pomijając oczywiście fakt, że w środku po prostu nie ma komputera. Klawiatura BT 3.0 dogada się również z PC, a do tego oferuje różne profile działania. Obecny układ klawiszy używanych do pisania różni się w końcu od tego ze Spectruma, dlatego też pomyślano o trybie QWERTY. Dla pragnących powrócić wspomnieniami do dawnych czasów, został także tzw. Game Mode, w którym specyficzne gumowe klawisze, w tym również te niespotykane już obecnie funkcyjne, działają tak, jak to było niegdyś.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W użytku sprzęt zachowuje się ponoć identycznie z oryginałem, oferując lekko gąbkowe odczucia przy wklepywaniu tekstu czy w grach. Nie do końca wiadomo, na jakie stare hity możemy liczyć, bowiem producenci urządzenia posprzeczali się nie tak dawno z twórcami znanych gier o pieniądze z opłat licencyjnych. Podobno wszystko już zostało wyjaśnione, ale o jakąś konkretną listę obiecywanych tytułów trudno. Warto przy okazji przypomnieć, że ci sami ludzie niebawem wypuszczą na rynek również konsolkę ZX Spectrum Vega, uproszczony model przygotowany tylko z myślą o emulowanych grach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)