Duże inwestycje w szerokopasmowy Internet na Pomorzu

Duże inwestycje w szerokopasmowy Internet na Pomorzu

11.08.2011 17:32

W ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wytypowane zostały dwa projekty rozbudowy sieci szkieletowej w regionie, które zostaną zrealizowane przy wsparciu ze środków unijnych.

Projekt „Szerokopasmowe Pomorskie” zlikwidować ma tzw. białe plamy internetowe w województwie pomorskim. Telekomunikacja Polska zbuduje tzw. sieć szkieletowo-dystrybucyjną w tej części województwa, która jest jej pozbawiona. Do końca 2013 roku projekt obejmie ponad 250 miejscowości, dzięki czemu 153 tysiące osób na Pomorzu zyska dostęp do szybkiego Internetu. Powstanie ponad 1600 km sieci światłowodowej, a w blisko 60 miejscowościach istniejąca sieć zostanie zmodernizowana. Pozwoli to na korzystanie m.in. z takich usług jak telewizja IPTV czy wideo na życzenie.

Łączny koszt inwestycji szacowany jest na ponad 156 mln zł. Dofinansowanie UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego to ponad 36 mln zł. Resztę kosztów z własnych środków pokryje TP.

Urząd Marszałkowski województwa pomorskiego wytypował w ramach konkursu również drugi, mniejszy projekt, który zrealizuje firma Scorpion-Computer. „Budowa sieci szkieletowej łączącej miejscowości sześciu gmin województwa pomorskiego: Czarna Dąbrówka, Sierakowice, Cewice, Nowa Wieś Lęborska, Wicko i Łęczyce”" swoim zasięgiem obejmie 29 miejscowości. Sieć będzie miała długość 90 km i pozwoli zlikwidować „białe plamy”" w dostępie do Internetu w czterech powiatach województwa. Łączną wartość projektu określono na ponad 3 mln zł, z czego dotacja unijna wyniesie ponad 1 mln zł. Realizację zaplanowano na okres od lutego 2012 r. do czerwca 2015 r.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)