Dwustopniowa weryfikacja konta Apple ID nareszcie dostępna też w Polsce

Dwustopniowa weryfikacja konta Apple ID nareszcie dostępna też w Polsce

Wojciech Kowasz
18.07.2014 12:25, aktualizacja: 18.07.2014 15:55

Firma Apple, po ponad roku oczekiwania, bez większego rozgłosu wprowadziła możliwość skorzystania z dwustopniowej weryfikacji konta Apple ID do 48 nowych krajów, w tym także do Polski.

Dwustopniowa weryfikacja umożliwia zwiększenie bezpieczeństwa podczas zarządzania kontem Apple ID lub zakupów w iTunes i App Store z nowego urządzenia. Do tej pory jedynym zabezpieczeniem była standardowa nazwa użytkownika Apple ID (którą często był łatwo dający się ustalić adres e-mail potencjalnej ofiary) oraz hasło. Mimo ułatwień takich jak czytnik linii papilarnych w najnowszych iPhone'ach 5S, hasło to musi być wprowadzane przez użytkowników usług Apple dość często, co nie służy stosowaniu długich i skomplikowanych fraz. W efekcie bezpieczeństwo często rozmieniane jest na drobne, byle tylko podnieść wygodę codziennego korzystania z telefonu czy tabletu. Apple co prawda wysyła e-mail z informacją, że dokonano zakupu bądź logowania z nowego urządzenia, ale dopiero po fakcie, gdy może być już za późno na reakcję.

Obraz

Dzięki dwustopniowej weryfikacji hasło nie jest już jedynym zabezpieczeniem. Po włączeniu tej funkcji przed każdym zakupem w iTunes i App Store na nieznanym urządzeniu, logowaniem do sekcji konta Apple ID z wrażliwymi danymi czy uzyskaniem pomocy technicznej od Apple w kwestii obsługi konta, konieczne będzie podanie czterocyfrowego kodu. Kod ten otrzymamy na wybrane wcześniej, zaufane urządzenie – albo za pośrednictwem wiadomości SMS, albo poprzez komunikat push w usłudze Znajdź mój iPhone. Dodatkowo wygenerowany zostanie 14-cyfrowy klucz odzyskiwania. Pozwoli on na zalogowanie do usługi w przypadku zapomnienia hasła lub utraty zaufanego urządzenia, które mogłoby posłużyć do odczytania kodu. Oczywiście jeśli chcemy, zaufanych urządzeń możemy mieć więcej niż jedno.

Aby włączyć dwustopniową weryfikację wystarczy udać się na stronę Mój Apple ID, wybrać opcję Zarządzaj swoim identyfikatorem Apple ID i zalogować się standardową nazwą użytkownika i hasłem. Następnie w menu Hasło i zabezpieczenia można rozpocząć konfigurację dwustopniowej weryfikacji. W trakcie tego procesu konieczne będzie też zweryfikowanie numeru telefonu. Warto zwrócić uwagę, że w niektórych przypadkach włączenie tej funkcji może być czasowo niemożliwe. Dzieje się tak, gdy dopiero co dokonana została jakaś istotna zmiana na koncie, na przykład zmiana hasła. Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed przejęciem konta Apple ID przez inną osobę. Więcej szczegółów na temat dwustopniowej weryfikacji można znaleźć na stronach wsparcia technicznego Apple w języku angielskim. Istnieje też polska wersja tego dokumentu, choć nie została jeszcze zaktualizowana o listę nowych krajów.

Dwustopniowa weryfikacja została wprowadzona w marcu ubiegłego roku, początkowo tylko w kilku krajach. Stosunkowo szybko rozszerzono ją o kolejne państwa, ale i tak do tej pory była dostępna jedynie w 11 krajach świata. Wreszcie, po ponad roku od wprowadzenia tej funkcji, Apple udostępniło ją łącznie w 59 krajach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)