Działalność młodych rosyjskich aktywistów to według Wikipedii wandalizm

Działalność młodych rosyjskich aktywistów to według Wikipedii wandalizm

Działalność młodych rosyjskich aktywistów to według Wikipedii wandalizm
19.11.2015 21:04, aktualizacja: 20.11.2015 11:26

Nie tylko Roskomnadzor pracuje nad tym, aby Internet dostępny dla rosyjskich użytkowników był pozbawiony wszelkich treści, które mogą być powodem ich ewentualnej deprawacji. Okazuje się jednak, że Wikipedia nie ma zamiaru pozostawać bierną wobec naruszeń idei, które sprawiły, że Wolna Encyklopedia w ogóle powstała, i potrafi odpłacić pięknym za nadobne.

Blokada Wikipedii, jak została nałożona w Rosji na poziomie dostawców usług internetowych, miała miejsce na wniosek Roskmnadzoru z powodu artykułu, który według rosyjskich władz zbyt precyzyjnie opisywał proces uzyskiwania pewnego narkotyku. Działania w sprawie modyfikacji tego rodzaju treści dostępnych na łamach Wikipedii, przedsięwzięła także grupa Mediagwardia.

Obraz

Jak donosi Lenta.ru, Mediagwardia to tak naprawdę internetowa młodzieżówka rządzącej w Rosji partii Jedna Rosja. Zorganizowali oni akcję polegającą na masowym redagowaniu tekstów dotyczących substancji psychoaktywnych. Pomijając kwestię słuszności takich działań, trzeba zaznaczyć, że zakończyły się one sporym niepowodzeniem młodzieńców zaangażowanych w opiekę nad swoimi rówieśnikami. Ich działalność została zablokowana przez moderację Wikipedii i oznaczona jako przejaw wandalizmu.

Tymczasem Roskomnadzor zliberalizował nieco swoje blokady ograniczając się do artykułów na temat takich substancji, jak MDMA, kokaina czy amfetamina. Niemniej tamtejszy proces dodania strony do rejestru blokowanych musi być rozpoczęty oddolnym wnioskiem, a nie autonomiczną Roskomnadzoru. W praktyce oznacza to, że w zasadzie każdy wniosek któregokolwiek z deputatów Dumy może powodować kolejne ograniczenia w dostępie Rosjan do Wikipedii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)