Dziś dziewiąte urodziny Mac OS X

Dziś dziewiąte urodziny Mac OS X

24.03.2010 13:58

24 marca 2001 roku miała miejsce premiera systemu Mac OS X. System ten od 9 lat w kolejnych wersjach służy użytkownikom komputerów Apple’a.

Pierwsza wersja systemu Mac OS X nosiła nazwę kodową Cheetah („Gepard”). Opracowana została w 2000 roku na podstawie systemów Rhapsody i NeXTStep firmy NeXT, którą założył Steve Jobs po odejściu z Apple’a. Poprzednikiem systemu był Mac OS 9, wersja oprogramowania dla Maków rozwijana od 1984 r. Mac OS X 10.0 wyposażony był w kernel o nazwie Darwin, który bazował na mikrojądrze Mach i systemie FreeBSD. Apple wprowadził w swoim oprogramowanieu szereg nowych rozwiązań, z których użytkownicy korzystają do dzisiaj. To m.in. systemowy Dock, aplikacja Mail do obsługi poczty, Książka adresowa, procesor tekstu TextEdit czy obsługa OpenGL.

Mac OS X 10.0 rozpoczął nową erę w historii Apple’a. Dzięki nowatorskiemu systemowi komputery Mac stały się coraz bardziej popularne - nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również na całym świecie. Najnowsza wersja Mac OS X to Snow Leopard (10.6), która swoją premierę miała w zeszłym roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)